Mazowiecki KAS wspiera uczciwych przedsiębiorców i chroni budżet państwa

Zero tolerancji dla przestępców podatkowych, niezależnie od kwoty jaką wyłudzili z Budżetu Państwa. Po raz kolejny funkcjonariusze oraz pracownicy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie przerwali przestępczy proceder w Wólce Kossowskiej. Skontrolowana firma brała udział w łańcuchu dostaw towarów, w którym występowali tzw. znikający podatnicy.

Kilkumiesięczny okres funkcjonowania ujawnionego procederu naraził Skarb Państwa na straty w wysokości 200.000,00 zł. Jednak  większość tej kwoty, czyli ponad 175 000 zł. już zabezpieczono na poczet niezapłaconych podatków.

„Jest dla nas ważne aby identyfikować już początkową fazę tzw. karuzeli podatkowych. W ten sposób systematycznie i skutecznie chronimy Budżet Państwa. Również uczciwi przedsiębiorcy potrzebują realnego wsparcia w walce z szarą strefą i oszustami podatkowymi, dlatego mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy prowadzi kontrole w miejscach wytypowanych jako miejsca wysokiego ryzyka” – powiedział Radosław Borowski, Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celnego.

Nieuczciwa spółka została wytypowana do kontroli w wyniku analizy danych zgromadzonych przez administrację celno-skarbową. Między innymi dzięki funkcjonowaniu nowych narzędzi informatycznych wprowadzonych przez KAS oraz dodatkowym rozwiązaniom analitycznym funkcjonariusze trafili celnie prosto do nieuczciwego podmiotu.

Przestępczy mechanizm polegał na wielokrotnym obrocie tymi samymi towarami na podstawie faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Stworzone pozory legalnego obrotu towarami pomiędzy podmiotami miały na celu jedynie je uwiarygodnić. W wyniku kontroli zabezpieczono jednak pełną dokumentację księgową znajdującą się zarówno w biurze rachunkowym, jak i w miejscu zamieszkania prokurenta i członka zarządu firmy, co pozwoli na pogłębienie analizy mechanizmu.

Funkcjonowanie pełnego systemu rozwiązań analitycznych ma  na celu doprowadzenie do automatyzacji procesu przeprowadzania czynności sprawdzających i wykrywania nieprawidłowości. Przedsiębiorcy, którzy na bieżąco przekazują dane o prowadzonej przez siebie działalności, mają możliwość weryfikowania prawidłowości swoich rozliczeń, co z pewnością uchroni ich przed nieprawidłowościami bądź nieuczciwymi kontrahentami.

Anna Szczepańska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl