fot. gov.pl

KAS wykryła kolejnych uczestników nielegalnego obrotu olejami roślinnymi

Wykryto kolejnych uczestników grupy przestępczej, która nielegalnie obracała olejem roślinnym – poinformowała w czwartek Krajowa Administracja Skarbowa. Na rachunkach bankowych zablokowano 1,4 mln zł.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej, trwają kontrole celno-skarbowe uczestników karuzeli.

„Trzy spółki wykreślono z rejestru podatników VAT” – wskazano.

Straty budżetu państwa z powodu nielegalnej działalności oszacowano na blisko 37 mln zł.

Kolejnych uczestników grupy przestępczej, która nielegalnie obracała olejem roślinnym, wykryły Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i komórka Szefa KAS ds. STIR.

„Tym razem – na poczet uszczupleń podatkowych na rachunkach bankowych zabezpieczono 1,4 mln zł” – wyjaśniono.

Pod koniec sierpnia 95 funkcjonariuszy i pracowników z zachodniopomorskiej KAS weszło jednocześnie do 26 wytypowanych miejsc. Działania przeprowadzono w 6 województwach: dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim. Podczas przeszukań siedzib firm i miejsc zamieszkania osób, które brały udział w nielegalnej działalności, zabezpieczono dokumenty, elektroniczne nośniki danych i telefony.

„Dowody wskazują na fikcyjną produkcję towaru i pozorne obroty między uczestnikami transakcji, które służyły unikaniu płacenia VAT i zmianie tożsamości towaru” – wyjaśniono.

W trakcie dotychczasowych działań na rachunkach bankowych zablokowano łącznie ponad 4 mln zł. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie.

PAP

drukuj