Karpacki Oddział Straży Granicznej został przywrócony

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie przywracające Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Uroczystość miała miejsce w Nowym Sączu, gdzie szef MSWiA uczestniczył w obchodach 25. rocznicy utworzenia Straży Granicznej.

W swoim wystąpieniu transmitowanym przez TVP Info minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że przywrócenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej jest ważnym wydarzeniem, bo straż graniczna musi być formacją która strzeże granic naszego kraju.

Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej jest to szczególnie potrzebne.

– Pamiętamy także o tym, co dzieje się w Europie, pamiętamy o kryzysie migracyjnym. W związku z tym stworzenie Karpackiego Oddziału  Straży Granicznej jest niezbędne. Zastanawiam się czym kierowali się poprzednicy rządu koalicji PO-PSL, czy tylko brakiem wyobraźni, czy tylko lekkim podejściem do obowiązków? Lekceważeniem zagrożeń, że przeszło dwa lata temu doprowadzili do likwidacji karpackiego oddziału straży granicznej, ale to już przeszłość. Dziś Karpacki Oddział Straży Granicznej został reaktywowany i stoi na straży bezpieczeństwa obywateli naszego kraju – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Karpacki Oddział Straży Granicznej został zlikwidowany decyzją rządu PO-PSL  31 grudnia 2013 roku. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Decyzję krytykowali funkcjonariusze i pracownicy cywilni Straży Granicznej a także posłowie PiS.

RIRM

drukuj