Karpacka Troja – świadek czasów chrztu Polski

Kilkanaście grup rekonstrukcyjnych przez weekend w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie) przypomni życie w czasach chrztu Polski. Między VIII a XI w. był tam centralny gród jednego z plemion słowiańskich. Przedsięwzięcie będzie ogólnopolską inauguracją 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

„Zaplanowaliśmy wiele ciekawych inscenizacji ukazujących prastare zwyczaje oraz początki powstania Państwa Polskiego. Inscenizacje będą utrzymane w aranżacji wczesnośredniowiecznej” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski; skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

Zwrócił uwagę, że rekonstruktorzy „przedstawią wiele scen z życia codziennego naszych przodków, które zakończy chrzest księcia grodu Wały Królewskie”.

„Pokażemy różnorodne rzemiosła słowiańskie, bogate stroje Słowian, ich uzbrojenie i sposoby walki, a także obrzędowość, która towarzyszyła ważnym wydarzeniom. Będzie też można zajrzeć do ich domostw. Naszym adresatem są zarówno dorośli, jak i najmłodsi; dla tych ostatnich przygotowano zajęcia w Salce Małego Odkrywcy oraz w parku archeologicznym” – dodał Jan Gancarski.

Dodatkowo w sobotę przygotowano pokaz filmów o tematyce archeologicznej, a w niedzielę archeolog prof. Michał Parczewski wygłosi wykład o pierwszych chrześcijanach na północ od Karpat i Sudetów.

Według Gancarskiego, „uczestnicy imprezy będą mogli przekonać się, ile elementów z tradycji słowiańskiej jest obecnych w dzisiejszym świecie”.

W poprzednich latach w Karpackiej Troi przypominano już m.in. życie codzienne ludności epoki kamienia, Wikingów, Rzymian, Madziarów.

Skansen w Trzcinicy powstał w 2011 r. Zlokalizowano go w miejscu, gdzie na początku lat 90. XX w. odkryto najstarsze w Polsce, ufortyfikowane osady sprzed ponad czterech tys. lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Zajmuje powierzchnię 8 ha; znajduje się na niej ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem, żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Z kolei od VIII do XI stuleciu w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl