Kanonizacja ojca Papczyńskiego 5 czerwca, Matki Teresy z Kalkuty 4 września

5 czerwca odbędzie się kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Na 4 września planowana jest natomiast kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty.

Decyzja zapadła na konsystorzu pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka.

Rzecznik prasowy Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Adam Stankiewicz mówi, że informacja dotycząca terminu kanonizacji to radosna wiadomość podkreślająca świętość założyciela marianów.

Dlatego, że jest to dla nas chwila, poprzez którą Pan Bóg podkreśla świętość życia naszego założyciela i jednocześnie świętość drogi, jaką on przebył, żyjąc i ukazując Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą; troskę o drugiego człowieka, zwłaszcza tego ubogiego i społecznie odepchniętego. Dla nas, jako dla marianów, jest to niewątpliwie oprócz radości zobowiązanie i zachęta do troski o świętość swojego życia, a także o świętość ludzi, którzy są nam powierzeni, z którymi współpracujemy w parafiach i na różnych płaszczyznach, w różnych dziedzinach – mówi ks. Adam Stankiewicz.

Ojciec Stanisław Papczyński został beatyfikowany za pontyfikatu Benedykta XVI w 2007 roku w Licheniu.

Matka Teresa z Kalkuty to założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości. Przez ponad 45 lat prowadziła hospicja dla umierających, ubogich, chorych i sierot. Za swoją działalność otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Na konsystorzu postanowiono również, że 5 czerwca wraz z kanonizacją o. Papczyńskiego na ołtarze wyniesiona zostanie Maria Elżbieta Hesselblad, założycielka Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy w Rzymie.

 

RIRM

drukuj