Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Rzeszowa przedstawił swój program

Przyjazny Rzeszów to hasło przewodnie programu wyborczego kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Rzeszowa posła Wojciecha Buczaka (PiS). W poniedziałek na konwencji programowej przedstawił on jego główne założenia.

„Jestem przekonany, że wy tu obecni spowodujecie, że wejdziemy na dobrą drogę, która się zakończy wyborem dobrego prezydenta Rzeszowa” – powiedział Wojciech Buczak zwracając się do zebranych.

Wyraził przekonanie, że w Rzeszowie można dokonać dobrej zmiany, a jej hasło przewodnie „Przyjazny Rzeszów” powstało na podstawie licznych spotkań i rozmów z mieszkańcami, czyli tak, jak powstawał program Prawa i Sprawiedliwości w całym kraju.

„Co to znaczy <<Przyjazny Rzeszów>>? To znaczy, że miasto, decyzje władz miasta mają służyć mieszkańcom. Mieszkańcy mają być w centrum uwagi” – mówił kandydat na prezydenta.

Podkreślił, że właśnie temu będzie służył jego program. Zapewnił, że jest on realny.

„Nowy prezydent Rzeszowa, którym – jestem przekonany – będę, uczyni, że miasto Rzeszów będzie przyjazne (…) dla każdego z was tutaj obecnych, ale i dla wielu, wielu mieszkańców Rzeszowa, wielu środowisk” – przekonywał.

Wśród założeń programowych wymienił m.in. wsparcie dla rodzin poprzez wprowadzenie darmowych biletów miejskiej komunikacji dla dzieci i uczniów, budowę nowych żłobków i przedszkoli, stworzenie warunków dla budowania tanich mieszkań.

Jak przekonywał, jego program ma stworzyć wysoką jakość życia w stolicy Podkarpacia.

„To znaczy, że miasto ma być przyjazne nie tylko dla osoby starszej, młodej, dziecka – dla wszystkich. I przyjazne też przez stworzenie różnych systemów” – podkreślił.

Wymieniał m.in. system przyjaznej komunikacji i budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, który skupi transport kolejowy, autobusowy, miejski; stworzenie szybkiego połączenia kolejowego z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym; odkorkowanie najbardziej zatłoczonych osiedli miasta i zachęcanie mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej.

W ramach realizacji „miasta przyjaznego seniorom” mają powstać m.in. domy dziennego pobytu, kluby seniora, mobilne zespoły opiekunów; w ramach „przyjaznego przedsiębiorczości” – pozyskiwanie inwestorów zewnętrznych, aby powstawały nowe miejsca pracy, powołanie nowego Centrum Obsługi Przedsiębiorców, uruchomienie sprzedaży bezpośredniej od rolników, hodowców, wytwórców.

Kandydat na prezydenta wskazywał też na konieczność rewitalizacji największych osiedli Rzeszowa, terenów przy dworcach PKP i PKS, parków miejskich, ochronę terenów zielonych, budowę sieci parkingów wielofunkcyjnych, stworzenie warunków do rekreacji, w tym aquaparku, interaktywnych i tematycznych placów zabaw.

Program Wojciecha Buczaka zakłada też miasto przyjazne dla sportu, studentów, kultury.

„Tak chcę budować przyjazny Rzeszów: oczekiwania spełniać, realne oczekiwania, bo te rzeczy, które przedstawiłem nie są nierealne; tak będziemy robić i będziemy rozmawiać o Rzeszowie” – zapewniał Wojciech Buczak.

„Musimy w to uwierzyć, że w Rzeszowie można wygrać i wygramy; uczynimy Rzeszów jeszcze lepszy” – mówił.

Uczestniczący w konwencji marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który – jak mówił – zna się z Wojciechem Buczakiem „od zawsze” przekonywał, że „Rzeszów potrzebuje człowieka stabilnego, człowieka z charakterem, człowieka przygotowanego i z kontaktami, które (…) Wojtek Buczak posiada”.

Zachęcił też do głosowania na Wojciecha Buczaka.

„Dzisiejsze spotkanie jest dowodem, że mamy realną szansę, nie tylko w założeniach, ale w praktyce – odbić Rzeszów, bo taka trochę twierdza nie do zdobycia się zrobiła” – mówił Władysław Ortyl.

„21 października br. Wojtek wygra i będzie prezydentem miasta Rzeszowa” – ocenił na zakończenie swojego wystąpienia marszałek województwa.

W nadchodzących wyborach na prezydenta Rzeszowa kontrkandydatem Wojciecha Buczaka będzie rządzący od 2002 r. obecny prezydent miasta Tadeusz Ferenc, popierany przez m.in. Platformę Obywatelską, Nowoczesną, PSL, SLD.

PAP/RIRM

drukuj