fot. PAP/EPA

Kanada: pożary pustoszą lasy na zachodzie i wschodzie kraju

Pożary lasów rozprzestrzeniły się w piątek w zachodniej prowincji Kanady – Kolumbii Brytyjskiej, podczas gdy wciąż nie udało się ugasić ognia trawiącego lasy w położonym na wschodzie Kanady Quebecu. Ponad 13 tysięcy ewakuowanych nie może nadal wrócić do domów. Kraj przeżywa najgorszy w historii początek sezonu pożarów.

Temperatury w niektórych częściach Kolumbii Brytyjskiej przekroczyły w tym tygodniu 30 stopni Celsjusza – niemal 10 stopni powyżej średniej sezonowej – podkreśliła agencja Reutera.

W prowincji Quebec lasy płoną obecnie w 400 miejscach – twierdzi redakcja CNN.

Według Kanadyjskiego Międzyagencyjnego Centrum Pożarów Lasów (CIFFC) w tym roku doszło już do 2372 pożarów, które spopieliły 4,3 miliony hektarów; około 15 razy więcej, niż wynosiła średnia roczna w ciągu ostatniej dekady. Chociaż pożary są częstym zjawiskiem w Kanadzie, nietypowe jest to, że obecnie występują one jednocześnie na wschodzie i zachodzie, co ogranicza możliwości straży pożarnej i podsyca obawy o konsekwencje zmian klimatycznych.

W poniedziałek w Quebecu i sąsiednim Ontario spodziewane są opady deszczu. Na razie jednak dym z pożarów nadal nęka miliony mieszkańców wschodniej Kanady i północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że słaba jakość powietrza utrzyma się w Ottawie, Toronto, Nowym Jorku i Waszyngtonie do niedzieli, kiedy zmieni się kierunek wiatru.

CNN przypomina, że dym z pożarów lasów jest szczególnie niebezpieczny, bo zawiera drobny pył (PM2,5), który jest w stanie wniknąć głęboko w tkankę płuc i jest powiązany zarówno z przypadkami astmy, jak i innych chorób układu oddechowego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl