fot. freepik.com

Kanada: hakerzy z Indii zaatakowali serwery wojska i parlamentu

Internetowe strony kanadyjskich sił zbrojnych i parlamentu zostały zaatakowane przez hakerów z Indii. Kanadyjski wywiad określił ataki jako „uciążliwość”, a nie realne zagrożenie dla bezpieczeństwa podały lokalne media.

Minister obrony narodowej Kanady, Bill Blair, potwierdził, że doszło do ataku typu distributed denial of service (DDoS), czyli bardzo dużej liczby wejść na stronę w tym samym czasie blokującej serwery witryny Canadian Armed Forces (CAF). Agencja The Canadian Press cytowała Billa Blaira, który powiedział, że „osoby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo działały bardzo sprawnie”, a sam atak był „niewielką uciążliwością”.

Trwa dochodzenie, CAF przekazały, że strona internetowa nie jest połączona z serwerami rządowymi, ministerstwem obrony, ani z wewnętrznymi sieciami wojskowymi – informowała The Canadian Press. Strona CAF była niedostępna w środę przez kilka godzin.

W mediach społecznościowych pojawiły się zrzuty ekranu, które mają dokumentować zhakowanie strony CAF przez grupę „Indian Cyber Force”.

W środę przez ok. godzinę, ataku DDoS doświadczyła także strona Elections Canada (kanadyjskiej państwowej komisji wyborczej). Media donosiły również o problemach niektórych niewielkich firm. Również parlament Kanady zauważył od poniedziałku spowolnienie pracy serwerów. Media cytowały odpowiedź rzecznik prasowej, Amelie Crosson, że zabezpieczenia Izby Gmin zadziałały zgodnie z założeniami, „niemniej niektóre strony mogą być krótkoterminowo niedostępne”. W czwartek wieczorem problemy miały ustąpić.

Stosunki między Indiami pogorszyły się gwałtownie, gdy premier Kanady Justin Trudeau powiedział 18 września, że w czerwcowe zabójstwo sikhijskiego działacza w Kanadzie, Hardeepa Singha Nijjara, zamieszany był rząd Indii. Kanada odwołała rozmowy handlowe z Indiami, a te zawiesiły wydawanie wiz Kanadyjczykom.

We wtorek lider pozostającej w nieformalnej koalicji z rządem Nowej Partii Demokratycznej Jagmeet Singh powiedział dziennikarzom, że po zapoznaniu się z informacjami wywiadu na temat zarzutów wobec Indii potwierdza to, co premier zaznaczył publicznie, że udział Indii w zabójstwie Nijjara jest jasny.

W środę współpracownik Nijjara, Gurmeet Singh Toor oświadczył, że został ostrzeżony przez policję o grożącym także jemu niebezpieczeństwie.

We wtorek publiczny nadawca CBC podał, że Indie zaczęły łagodzić swoje stanowisko pod naciskiem USA i innych zachodnich rządów, pojawiły się też wypowiedzi różnych urzędników, że Indie są gotowe do dyskusji z Kanadą.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl