Kanada rozpoczęła proces sprowadzania do kraju członków Białych Hełmów

Kanada wspólnie z sojusznikami pracuje nad przesiedleniem pewnej liczby członków organizacji Białe Hełmy oraz ich rodzin ewakuowanych z Syrii w lipcu – poinformowano w piątkowym komunikacie rządowym. Według mediów pierwszy uchodźcy są już na terenie kraju.

„Trwa proces przesiedlenia wolontariuszy Białych Hełmów i członków ich rodzin do Kanady, zgodnie z naszymi standardami prawnymi w tej kwestii. Przetwarzanie wniosków imigracyjnych odbywa się poza granicami kraju, a przed wydaniem uchodźcom pozwolenia na przylot do Kanady przeprowadzane jest kompletne badanie pod kątem bezpieczeństwa” – czytamy we wspólnym komunikacie szefowej dyplomacji Kanady Chrystii Freeland i ministra ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa Ahmeda Hussena.

„Mamy moralny obowiązek wspomóc zagrożonych członków tej cywilnej grupy obronnej i ich rodziny” – napisano.

W trosce o bezpieczeństwo uchodźców i ich rodzin, przebywających jeszcze w Syrii, rząd nie będzie upubliczniał żadnych szczegółów dotyczących miejsca ich pobytu czy dat przyjazdu.

Jak podaje na swoim portalu dziennik „Globe and Mail”, niektórzy z uratowanych członków Białych Hełmów już znajdują się w Kanadzie, a kolejni są w drodze. Informacji takiej udzielił anonimowo wysoki rangą urzędnik rządowy.

Jordańskie MSZ poinformowało w środę, że 300 członków organizacji Białe Hełmy zostało przesiedlonych na Zachód. Rzecznik MSZ królestwa powiedział Reutersowi, że kolejne 93 osoby mają wyjechać z kraju do 25 października. Wyjazd następnej grupy opóźniono do połowy listopada ponieważ znajdują się wśród nich nowonarodzone dzieci i osoby potrzebujące opieki medycznej.

Akcję ewakuacji 422 osób – 106 członków organizacji i ich bliskich – zorganizowano w nocy z 21 na 22 lipca z inicjatywy Kanady. Operację przeprowadziło wojsko izraelskie, przy wsparciu Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA. Po przeprowadzeniu uchodźców na kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan zostali oni przewiezieni autobusami do Jordanii do obozu dla uchodźców Al-Azrak.

Cytowany przez „Globe and Mail” kierujący organizacją Białych Hełmów Riad Saleh powiedział, że inicjatywa ewakuacji powstała w wyniku jego rozmowy z kanadyjską specjalną wysłanniczką do Syrii Robin Wettlaufer na początku lipca, po czym Freeland przekonała do niej inne kraje.

Białe Hełmy to organizacja udzielająca pomocy medycznej na terenach kontrolowanych przez syryjskich rebeliantów i dżihadystów, krytykowana niekiedy za niesienie pomocy tylko jednej stronie konfliktu.

W lipcu media kanadyjskie podawały, że Kanada może przyjąć do 50 członków Białych Hełmów oraz ich bliskich, w sumie ok. 250 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl