fot. PAP/Tytus Żmijewski

Kampania prezydencka w cieniu koronawirusa

Kampania prezydencka nabiera tempa. Kandydaci na prezydenta przedstawiają swoje hasła wyborcze, a także kolejne punkty programowe. Jednym z najczęściej poruszanych tematów podczas tej kampanii jest koronawirus.

Wybory prezydenckie odbędą się za 70 dni. DudaBus w trasie. Tym razem Prezydent RP odwiedził Chełmno w woj. kujawsko-pomorskim. Natomiast wczoraj Andrzej Duda był m.in. w Chęcinach w woj. świętokrzyskim. W spotkaniu uczestniczyły tłumy mieszkańców miasta i okolic.

Pierwszy przypadek koronowirusa w Polsce stał się ważnym elementem kampanii wyborczej. Pierwszym pytaniem, które nasuwa się w tej sytuacji jest: czy spotkania kandydatów na prezydenta ze swoimi wyborcami zostaną ograniczone?

– Trwa kampania wyborcza, spotykamy się z wyborcami. Gdybyśmy teraz zaczęli się izolować, to to by mogło tylko napędzać niepotrzebną panikę – podkreśla kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

Prezydent Andrzej Duda nie wykluczył natomiast, że obecność wirusa może wpłynąć na kampanię.

– Jeżeli okaże się, że wirus będzie się rozprzestrzeniał, to być może będzie konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń. Wtedy zgromadzenia kampanijne też nie będą mogły się odbywać, więc nie jestem w tej chwili w stanie tego przewidzieć, ale będziemy działali odpowiedzialnie – oświadcza szef państwa polskiego.

Jeżeli pojawią się ze strony służb państwowych odpowiednie zalecenia dotyczące zmiany organizacji zbiorowych wydarzeń, wówczas takim zaleceniom kandydaci na prezydenta się podporządkują – zaznacza lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Miejsce do dezynfekcji rąk, informacja, ulotka, czyli jesteśmy przygotowani. To są spotkania otwarte. Tak jak pan prezydent Duda – też się spotyka, ściska ręce. Oczywiście, jeżeli będą jakieś wdrożone zalecenia na danym obszarze, to się będziemy do nich stosować – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czy opozycja temat koronowirusa wykorzysta w kampanii do rozgrywek politycznych?

Zarówno obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda, jak i minister zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie apelowali do pozostałych kandydatów na prezydenta, by tego tematu nie wykorzystywać do gry politycznej.

– Naprawdę po prostu nie warto, tak jak to niektórzy czynią, robić z tego gry partyjnej, podczas gdy może to negatywnie odbić się na zdrowiu pacjentów – zaznacza minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Także zdaniem socjologa dr. Jakuba Kopra wykorzystywanie koronawirusa do kampanii wyborczej jest co najmniej nie na miejscu.

– To jest woda na młyn wszystkich kandydatów, którzy są pod kreską, jeśli chodzi o przejście do drugiej tury. Nie ulegajmy takiej panice. Starajmy się, aby to było święto demokracji, a nie święto koronowirusa – podkreśla dr Jakub Koper.

Cały czas dostępna jest także specjalna infolinia ws. kornawirusa: 800 190 590. Wszyscy powinni też pamiętać o podstawowych zasadach higieny.

„Często myj ręce, używając mydła i wody. Kiedy kaszlesz lub kichasz zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą lub kichają” – mówi lektor filmiku udostępnionego m.in. przez kancelarię premiera.

W Polsce kwarantannie domowej poddanych jest obecnie około 350 osób. W szpitalach przebywa ponad 60. Nie zdiagnozowano jak dotąd nowego przypadku koronawirusa. Pacjent z potwierdzonym koronawirusem hospitalizowany jest w Zielonej Górze i czuje się dobrze.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl