Kampania „Ecce Homo. Oto człowiek. Każdy”

Rusza kampania „Ecce Homo. Oto człowiek. Każdy.” Kampanię przygotowało CitizenGo jako element uświadamiania ludziom, że każdy ma prawo do życia.

Przekonanie, że każdy jest człowiekiem – niezależnie od tego czy się urodził czy jest w prenatalnej fazie swojego życia – nie jest powszechne. Pokazały to specjalne badania ankietowe przeprowadzone w czerwcu tego roku. Stąd potrzeba  kampanii – wyjaśnił Paweł Woliński, dyrektor CitizenGo.

– Kampania „Ecce Homo” mówi jedną prostą rzecz, że każdy jest człowiekiem niezależnie od tego w jakim jest stanie zdrowia, czy jest chory, czy jest zdrowy, czy jest pełnosprawny, czy jest niepełnosprawny, czy się urodził, czy też dopiero ma się urodzić. Każdy jest człowiekiem i każdy ma tę samą godność i to samo prawo do życia – powiedział Paweł Woliński.

Na poziomie poprawności politycznej wszyscy potwierdzają, że o osoby niepełnosprawne trzeba się troszczyć. Ale z drugiej strony wobec niepełnosprawnych funkcjonuje duży poziom utajonych uprzedzeń – zauważył dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

– Zdecydowana większość osób badanych – ponad 80 proc. – stwierdziła, że osoby niepełnosprawne są tak samo wartościowe jak inne osoby. Z drugiej strony niemal dwie trzecie było zdania, że posiadanie dziecka niepełnosprawnego to wielkie nieszczęście, a prawie 40 proc. było zdania, że aborcja płodów z wadami genetycznymi powinna być obowiązkowa – zaznaczył dr Tomasz Baran.

Wyniki ankiety są szokujące. Podobny odsetek mówi, że osoby, które są obciążone chorobami uwarunkowanymi genetycznie powinny być obowiązkowo sterylizowane, ubezpładniane.

– Dane jednoznacznie pokazują, że przede wszystkim trzeba dbać o budowę świadomości i zwiększać działania na rzecz nie wykluczania osób niepełnosprawnych z takiej codziennej przestrzeni publicznej – dodał dr Tomasz Baran.

I właśnie kampania „Ecce Homo” ma temu pomóc. Specjalnie przygotowany spot będzie emitowany w TVP i w kinach przed seansami filmowymi oraz na ekranach wielu przychodni medycznych. Przygotowano też spot radiowy dla wielu rozgłośni. Na ulicach umieszczane będą billboardy.

– Zbudowanie społeczeństwa solidarnego z niepełnosprawnymi nie jest możliwe bez uznania, że niepełnosprawność to jest również kwestia dzieci, które się jeszcze nie urodziły – powiedział Paweł Woliński.

Skazywanie na niebyt z powodu niepełnosprawności przypomina czasy starożytnej Sparty, kiedy zrzucano niepełnosprawne niemowlęta ze skały, bo nie pasowały do antycznej harmonii. Tymczasem tak naprawdę nie ma ludzi doskonałych – wskazał doktor nauk medycznych Instytutu Matki i Dziecka Tomasz Maciejewski.

– Nie wiemy jak dziecko z daną wadą tak naprawdę będzie się rozwijało, bo każdy z nas jakiś defekt genetyczny w sobie nosi, bo tak jak byśmy się zbadali to każdy z nas nosi, tylko u nie każdego z nas ten defekt genetyczny się objawia i daje wyraz swojego działania – podkreślił dr Tomasz Maciejewski.

W kampanii obejrzymy też serię reportaży z rodzinami wychowującymi dzieci niepełnosprawne oraz dzieci z wadami genetycznymi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl