Kalisz: W mieście ma powstać największa w Polsce komenda policji

W ramach programu modernizacji służb mundurowych zostanie zrealizowanych w kraju 209 inwestycji za ponad 9 mld złotych; kaliska komenda policji będzie największą w Polsce – zapowiedział w środę w Kaliszu wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Wiceminister uczestniczył w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

„Ta budowa jest możliwa dzięki wprowadzeniu 4-letniego programu modernizacji Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR, na realizację którego zaplanowano ponad 9 mld złotych. Budujemy komendy, komisariaty, posterunki, modernizujemy istniejące obiekty, kupujemy sprzęt i wyposażenie, a także podwyższamy wynagrodzenia” – poinformował Jarosław Zieliński zebranych na uroczystości.

Zapowiedział, że takich inwestycji, jak ta w Kaliszu, będzie więcej, bowiem zaplanowano ich łącznie 209, „ale ta w Kaliszu należy do największych i bardzo oczekiwanych, ponieważ kaliska policja funkcjonuje w czterech obiektach”, a pracuje w niej ponad 500 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Jarosław Zieliński dodał, że te działania są realizowane po to, żeby „Polacy mogli czuć się bezpiecznie, a na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać”.

Jak poinformował PAP projektant kaliskiej komendy Konrad Furman, powierzchnia użytkowa budynku nowej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wynosi ponad 10 tys. metrów kw. W skład zespołu wchodzą budynek główny dla 400 funkcjonariuszy, którzy będą mogli pracować na jednej zmianie, strzelnica, sala gimnastyczna i siłownia, miejsca warsztatowe, stacja obsługi pojazdów, budynki garażowe, ok. 100 miejsc parkingowych oraz budynek kynologiczny, służący do tresury psów policyjnych.

Koszt inwestycji wynosi 57 mln złotych, z czego 10 mln pochodzi z budżetu miasta Kalisza.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu Piotr Mąka zapewnia, że inwestycja poprawi dostęp mieszkańców do policji i wpłynie na efektywność pracy funkcjonariuszy.

Budowa nowej komendy ma zostać zakończona zgodnie z umową w 2019 roku, a więc na 100–lecie polskiej policji.

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego uczestniczyli z-ca Komendanta Głównego Policji Helena Michalak, komendanci policji z terenu Wielkopolski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i duchowieństwa oraz wykonawcy inwestycji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl