Kaczyński: wiemy co zrobić i mamy odwagę

„Nasza Ojczyzna, nasza przyszłość” pod tym hasłem w Sosnowcu trwa IV Kongres PiS. Drugi dzień spotkania rozpoczął się od wystąpienia prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Blisko 1200 delegatów z całego kraju wybierze prezesa oraz naczelne władze partii.

W ramach Kongresu PiS odbędą się również dyskusje panelowe m.in.
o pracy, wsi, infrastrukturze i energetyce, polskim przemyśle, Polsce w Europie i na świecie, służbie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości, emeryturach, samorządzie, edukacji, młodzieży i kulturze.

Dyskusje panelowe będą podstawą do zaktualizowanego programu PiS-u. Wśród nich m.in. połączenie spraw wewnętrznych i administracji w jednym resorcie, ponowne powołanie ministra koordynatora służb specjalnych, powrót do 22-proc. stawki VAT oraz likwidacja gimnazjów i NFZ.

[Czytaj wszystkie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z Kongresu PiS]

Szef PiS Jarosław Kaczyński, wskazał na kluczowe dziedziny gospodarki, które wymagają odbudowy i zmian.

– PiS jest gotowe wziąć odpowiedzialność za przyszłość Polski. Wiemy co zrobić i mamy odwagę to zrobić. Nasz projekt gospodarczy w centrum ma pracę, ma pracę dla tych co w Polsce, ale także dla tych, którzy są dzisiaj poza Polską, dla wszystkich. Ale praca to w gruncie rzeczy cała gospodarka, przede wszystkim trzeba uruchomić odrzucony już przez Sejm program stworzenia miliona dwustu tysięcy miejsc pracy i trzeba uruchomić inny program oparty o te 40 miliardów, które mają być wyrzucone w ramach projektu przedsiębiorstwa i inwestycje polskie. Trzeba uruchomić program mieszkaniowy bo to jest też program pracy, trzeba uruchomić program odbudowy gospodarki morskiej – zaznaczył prezes Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS, zapowiedział również wzmocnienie polityki zagranicznej Polski, głównie w kwestiach bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej.

– Polityka zagraniczna, którą chcemy prowadzić opierać się będzie na kilku zasadach i będzie skierowana na kilka kierunków. Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo rozumiane klasycznie, militarnie. Tutaj nie mamy innego wyjścia: NATO i dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, będziemy chcieli mieć także dobre stosunki z naszymi sąsiadami. Musimy jednocześnie zdecydowanie uniknąć wrażenia, które zostało w tej chwili stworzone, że jesteśmy państwem niezwykle łatwo ulegającym sugestiom.  To jest łagodne określenie naszego zachodniego sąsiada i biernie przyglądającym się rozszerzaniem sfery wpływów naszego sąsiada wschodniego – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, odniósł się do kwestii pracowniczych.  Dziś patrzę na parce z perspektywy stoczniowców, marynarzy i hutników – powiedział   szef Solidarności. Polski pracownik – jak mówił – to wspaniały pracownik; zrobię wszystko żeby był traktowany w sposób podmiotowy a nie przedmiotowy. Dodał, że dziś rządzący starają się za wszelką cenę zrobić niewolnika bo wyzysk już mamy.

Niestety z rządem premiera Tuska rozmawiać nie można. My jako związek zawodowy Solidarność rozmawiać już nie będziemy, czarę goryczy przelała przyjęta ustawa o elastycznym czasie pracy, gdzie tak faktycznie stajemy się pracownikami na rozkaz. Stajemy się niewolnikami  w swoim własnym kraju. Premier Tusk obiecał kolejną turę rozmów i co się dzieje? Mija 2 miesiące – premier przychodzi na komisję trójstronnej oznajmić nam, że ustawa została przegłosowana i to jest dobre dla polskich pracowników. To jest największy skandal – akcentował Piotr Duda.

Kongres zakończy się jutro  wystąpieniem prezesa Jarosława Kaczyńskiego i Mszą św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Tymczasem jutro rozpoczyna się również Konwencja Solidarnej Polski „Nowe Państwo, nowa konstytucja” w Krakowie. Początek o godz. 11.00.

RIRM

 

drukuj