fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Szymański: Na razie nie ma gruntu pod porozumienie dotyczące neutralności klimatycznej

Komisja Europejska ma dziś przedstawić szczegóły programu mającego doprowadzić do neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej. Minister ds. europejskich Konrad Szymański oświadczył jednak, że na razie nie ma gruntu pod porozumienie dotyczące neutralności klimatycznej.

Komisja Europejska ma dziś przedstawić szczegóły dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu. To flagowy program nowej Komisji, który przez transformację energetyki, przemysłu i całej gospodarki ma doprowadzić do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku.

Dokument pojawi się dzień przed szczytem UE, na którym szefowie państw i rządów mają dyskutować o neutralności energetycznej.

Minister Konrad Szymański ocenił, że negocjacje w tej sprawie będą trudne. Dodał, że Polska oczekuje ścisłych gwarancji kompensacji.

– Polska nie może zgodzić się na zobowiązanie takiego celu, jakim jest neutralność klimatyczna, bez ścisłych gwarancji kompensacji w postaci np. mechanizmów, o których mówimy także publicznie. Do tego jednak nie można redukować prowadzonych rozmów, które po prostu dadzą gwarancję, że cały proces uruchamiania nowej polityki klimatycznej UE będzie bezpieczny dla naszego społeczeństwa i dla naszej gospodarki. Bez twardych przesłanek tego porozumienia nie będzie. Natomiast myślę, że przez ostatnie tygodnie (…) Polska z determinacją poszukuje porozumienia. Chcielibyśmy znaleźć wspólny grunt w tej sprawie, ale na razie go nie mamy. Przynajmniej nie w tym wymiarze, w jakim byśmy chcieli – powiedział minister Konrad Szymański.

W czerwcu tego roku Polska, Węgry, Czechy i Estonia zablokowały zapisy w sprawie celu neutralności klimatycznej. Minister Konrad Szymański zaznaczył, że to właśnie ten sprzeciw otworzył pole do dalszych negocjacji.

Z projektu wniosków na czwartkowo-piątkowy szczyt wynika, że szefowie państw i rządów krajów unijnych mają podjąć decyzję o zgodzie na cel neutralności klimatycznej, ale z podkreśleniem zachowania prawa państw do kształtowania miksu energetycznego.

 

RIRM

drukuj