K. Szczerski: Traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie nadal nie w pełni zrealizowany

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to dokument, który nadal wymaga zabiegów, by zrealizować wszystkie jego postanowienia; będzie to jeden z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec w czwartek w Warszawie – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

W czwartek, 17 czerwca, Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec, złoży wizytę oficjalną w Polsce. Wizyta ma związek z 30. rocznicą podpisania traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; traktat został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że kwestia realizacji traktatu będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów: Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera. Jak wskazał, rozmowa prezydentów będzie dotyczyła także kwestii bieżących, w tym wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej oraz „nowych relacji transatlantyckich, które wyłaniają się z ostatnich decyzji i ruchów po stronie amerykańskiej i niemieckiej”.

„Warto, by nasi niemieccy partnerzy wysłuchali po raz kolejny naszych krytycznych opinii i przestróg, jeśli chodzi o konsekwencje realizacji gazociągu Nord Stream 2. My konsekwentnie przekazujemy nasze krytyczne stanowisko w tej sprawie zarówno stronie amerykańskiej, jak i niemieckiej. Wskazujemy na konsekwencje w postaci wzrostu napięcia i spadku bezpieczeństwa w Europie” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak poinformował, po części oficjalnej – rozmowach bilateralnych oraz oficjalnym śniadaniu z okazji 30-lecia traktatu – prezydenci spotkają się na Zamku Królewskim z uczestnikami polsko-niemieckich wymian młodzieży.

„Prezydenci chcą porozmawiać z młodymi ludźmi, którzy znają się nawzajem i poprzez znajomości budują empatię i wrażliwość wzajemną, na temat przyszłości tych relacji” – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Minister podkreślił, że w relacjach polsko-niemieckich szczególnie ważne jest „zrozumienie i wrażliwość na argumenty i emocje drugiej strony, które da się zbudować tylko poprzez bezpośrednie kontakty”.

Krzysztof Szczerski dodał, że kwestią traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy zajmowało się w ubiegły czwartek prezydenckie Kolegium do Spraw Międzynarodowych.

„Zasiadający w nim eksperci dokonali bilansu relacji polsko-niemieckich. Prawie wszyscy jesteśmy zgodni, że jest bardzo wiele elementów, które dzisiaj łączą Polskę i Niemcy” – powiedział minister.

Wskazał na „ścisłą współpracę gospodarczą”, a także „przywiązanie do wymiaru transatlantyckiego jako podstawy bezpieczeństwa europejskiego”.

Jednocześnie poinformował, że podczas posiedzenia Kolegium padło bardzo wiele krytycznych głosów, jeśli chodzi o realizację traktatu.

„Przede wszystkim traktatu nie można uznać za dokument historyczny, który jest zamknięty i zrealizowany. Trzeba do niego podejść jako do dokumentu, który w wielu miejscach nadal wymaga zabiegów, by zrealizować jego postanowienia” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Zaznaczył, że dotyczy to przede wszystkim kwestii zwrotu dóbr kultury oraz kwestii praw polskiej mniejszości w Niemczech, w szczególności w zakresie edukacji.

„Jeżeli chodzi o nakłady na mniejszość, to Polska wydaje dziesięciokrotnie więcej na mniejszość niemiecką w Polsce, niż wynoszą nawet tylko deklarowane, nierealnie wydatkowane nakłady państwa niemieckiego na mniejszość polską w Niemczech” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, Polska „od 30 lat czeka też na upamiętnienie w Berlinie polskich ofiar zbrodni nazistowskich”.

„To są rzeczy, które warto przy okazji tej rocznicy podkreślić, bo są to sprawy, jak się wydaje, niekontrowersyjne i powinny już dawno być zrealizowane, a pozostają wciąż wyłącznie zapisem, bez realizacji” – powiedział prezydencki minister.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl