K. Szczerski: Nie możemy zgodzić się na oskarżanie państwa lub narodu polskiego o odpowiedzialność za zagładę Żydów

Nie możemy zgodzić się na oskarżanie państwa polskiego lub narodu polskiego jako całości o odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej; to negowanie prawdy o Holokauście – napisał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w odpowiedzi na list amerykańskich kongresmenów.

Ośmioro kongresmenów z Ponadpartyjnego Zespołu ds. Zwalczania Antysemityzmu Kongresu USA napisało w środę list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyrazili nadzieję, że zawetuje on nowelizację ustawy o IPN, jeśli trafi ona na jego biurko.

Na ten list odpowiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„Polska w żaden sposób nie kolaborowała z Niemcami. Wręcz przeciwnie, Polskie Państwo Podziemne usiłowało karać wszelkie przejawy prześladowania ludności żydowskiej. Dlatego nie możemy zgodzić się na oskarżanie państwa polskiego lub narodu polskiego jako całości o odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Takie insynuacje są negowaniem prawdy o Holokauście” – napisał Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister zapewnił w liście, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda „konsekwentnie potępia wszelkie przejawy antysemityzmu i nienawiści etnicznej lub rasowej”, co uczynił „zarówno w trakcie swojej wizyty w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jak i w ostatnich dniach, kiedy w Polsce toczy się dyskusja nad nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej”.

„Niestety, każdego roku rejestrujemy jednak setki przypadków stosowania zniesławiającego języka, w tym określenia >>polskie obozy śmierci<<. Te fałszywe stwierdzenia nie mogą być akceptowane. Nie obronimy prawdy, jeśli nie będziemy walczyć z kłamstwem” – oświadczył Krzysztof Szczerski.

„W imieniu prezydenta RP pragnę zapewnić o naszej gotowości do współpracy” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

PAP/RIRM

drukuj