fot. twitter.com/KaziSmolinski

K. Smoliński: Zapowiedzi marszałka Senatu są zapowiedziami złamania konstytucji

Zapowiedzi marszałka Senatu to de facto zapowiedzi łamania konstytucji – zwraca uwagę poseł Kazimierz Smoliński. Tomasz Grodzki chce powołać zespół do badania konstytucyjności ustaw.

W Senacie powstanie stały zespół, którego zadaniem będzie badanie zgodności z konstytucją ustaw trafiających do izby – zapowiedział podczas środowej wizyty w Brukseli Tomasz Grodzki. Zespół ma być złożony z wybitnych polskich prawników do oceny konstytucyjności ustaw, które wpływają do Senatu. Zarówno tych, które wpłyną, jak i tych, które były procedowane w przeszłości. Deklaracja marszałka izby wywołała spore kontrowersje. Przede wszystkim dlatego, że badanie konstytucyjności aktów prawnych to wyłączna kompetencja Trybunału Konstytucyjnego.

Marszałek Senatu próbuje zajmować się obszarami, które nie należą do jego zadań – mówi poseł PiS Kazimierz Smoliński.

– Powołanie takiego zespołu będzie sprzeczne z artykułem 188 konstytucji, który wyraźnie przyznaje kompetencje do stwierdzania niekonstytucyjności ustaw wyłącznie Trybunałowi Konstytucyjnemu, więc Senat i Sejm, tym bardziej Senat, który jest drugą izbą i ma ograniczone kompetencje nie może takich zespołów powoływać. Nie bardzo wiem, o czym mieliby rozmawiać. Są komisje senackie, które mają kompetencje w zakresie ustaw, które wpływają. Zajmowanie się szerszym tłem czy ustalaniem niekonstytucyjności ustaw jest absolutnie sprzeczne z konstytucją – podkreśla.

Wcześniej w Senacie została powołana grupa robocza złożona z konstytucjonalistów, posłów, senatorów i ekspertów po niedawnym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE. Tomasz Grodzki przekazał, że jeśli zaistnieje potrzeba przedstawienia nowej ustawy o KRS, grupa robocza zaproponuje gotowy projekt.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj