fot. PAP/Adam Warżawa

K. Płażyński: Rosja próbuje fałszować historię wbrew polskiej racji stanu

Przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku Kacper Płażyński wskazuje, że Rosja próbuje fałszować historię wbrew polskiej racji stanu. Chodzi o wystąpienie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa podczas otwarcia w Moskwie wystawy poświęconej II wojnie światowej.

Polityk uznał, że pakt Ribbentrop–Mołotow był działaniem związanym z tym, że Polska nie chciała przystąpić do antyhitlerowskiego sojuszu.

Zdaniem Kacpra Płażyńskiego Ławrow próbuje obarczyć Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. Próba zakłamania historii ma też związek z polskimi żądaniami o reparacje – dodaje gdański radny.

– Dostrzegamy, że jest to kreacja pewnej historii. Historii nieprawdziwej, która jest skierowana przeciwko bardzo ważnym polskim żądaniom o reparacje, co potwierdzają też inne ośrodki w Niemczech. Kilka dni temu ukazał się artykuł w ważnym piśmie niemieckim „Die Welt”, w którym wskazuje się, że żądania przez polski rząd reparacji ze strony Niemiec za zniszczenie II Rzeczypospolitej to kwestionowanie granic na Odrze. W tym kontekście działania zarówno rządu, jak i wszystkich samorządów w Polsce, szczególnie samorządu gdańskiego, który w tak szczególny sposób był naznaczony niemiecką agresją – muszą być bardzo jednolite – mówi Kacper Płażyński.

Sowiecko–niemiecki pakt o nieagresji, znany jako pakt Ribbentrop–Mołotow, został podpisany 23 sierpnia 1939 roku. Wraz z traktatem zawarto tajny protokół dodatkowy w sprawie podziału pomiędzy oboma krajami m.in. terytorium Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl