fot. pixabay.com

Japonia: w ubiegłym roku urodziło się 800 tys. dzieci – najmniej od 1899 roku

W ubiegłym roku w Japonii urodziło się 770 747 dzieci. To najmniejsza liczba, od kiedy prowadzone są statystyki – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, cytowanych przez portal Nippon. Liczba zgonów była największa w okresie powojennym.

W 2022 r. na świat przyszło o 40 875 mniej dzieci niż w roku poprzednim. Liczba urodzeń w kraju od siedmiu lat utrzymuje tendencję spadkową.

Jak wynika z najnowszych danych statystycznych, w ubiegłym roku odnotowano również rekordową liczbę zgonów w okresie powojennym wynoszącą 1 568 961. Najczęstszą przyczyną były nowotwory – stanowiły one 24,6 proc. wszystkich zgonów – podkreśla portal Asahi.

Populacja Japonii, licząca ponad 125 milionów, zmniejszyła się tym samym o 798 214. Liczba Japończyków spada nieustannie od 16 lat i przewiduje się, że do 2070 r. będzie wynosiła 87 mln.

Współczynnik dzietności zmalał o 0,04 pkt. proc. rok do roku, osiągając 1,26 – tyle samo co w Polsce. W przypadku Japonii wskaźnik ten zrównał się ze stanem z 2005 r. i jest najniższym wynikiem w historii. Poziom ok. 2,1 uznaje się za taki, który zapewnia w danym społeczeństwie wymienialność pokoleń.

Podczas pierwszego wyżu demograficznego (1947-49) bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej liczba urodzeń w Japonii osiągnęła 2,5 mln rocznie, a podczas drugiego (1971-74) przekroczyła 2 mln. Liczba urodzeń spadła poniżej liczby zgonów po raz pierwszy w 2007 roku – zaznacza portal Nippon.

Jak dotąd wysiłki rządu mające na celu zachęcenie ludzi do posiadania większej liczby dzieci miały ograniczony wpływ na dzietność, pomimo wsparcia finansowego dla kobiet w ciąży i na opiekę nad dziećmi. Pod koniec maja premier Kishida dodatkowo obiecał podwoić wydatki na opiekę nad dziećmi w ciągu najbliższych trzech lat, aby pomóc w odwróceniu kurczącego się wskaźnika urodzeń w kraju.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl