Japonia: Ulewne deszcze na wschodzie; jedna osoba zaginiona

Ulewne deszcze przechodzą od środy nad wschodnią Japonią. Rzeki występują z brzegów, dochodzi do podtopień i osunięć ziemi. Władze poinformowały w czwartek o jednej osobie uznanej za zaginioną na północ od Tokio.

Rzeka Kinugawa w czwartek przerwała wały wokół miasteczka Joso, w prefekturze Ibaraki, ok. 50 km na północny wschód od Tokio. Wielka fala zalała tę 65-tysięczną miejscowość, niszcząc domy i samochody.

Telewizja NHK pokazała zdjęcia ratowników w śmigłowcach, którzy ściągają mieszkańców z balkonów.

Krajowa agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenia dla najbardziej dotkniętych żywiołem prefektur Tochigi i Ibaraki. Deszcze wywołał m.in. tajfun Etau, który przeszedł w środę nad środkową Japonią.

– Nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy burz na taką skalę. Stanowią one bezpośrednie zagrożenie – powiedział na konferencji prasowej przedstawiciel agencji meteorologicznej Takuya Deshimaru.

Według NHK w prefekturze Tochigi 90 tys. osób otrzymało nakaz ewakuacji, a kolejnym 80 tys. zalecono, by opuściły domy. W Ibaraki nakaz ewakuacji objął 20 tys. ludzi.

Władze zaleciły w środę także setkom tysięcy osób w innych regionach, w tym w niektórych dzielnicach Tokio, by opuścili domy.

W mieście Kanuma, w prefekturze Tochigi, ratownicy wciąż szukają 63-letniej kobiety. Mogła zginąć pod zwałami błota, które zalało jej dom. W wyniku osunięcia ziemi zniszczonych zostało tam kilkanaście domów.

Z powodu deszczy zakłócony jest ruch pociągów we wschodniej i północno-wschodniej Japonii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl