fot. pixabay.com

Jakie będą koszty Europejskiego Zielonego Ładu?

„Od pola do stołu”, „Na rzecz bioróżnorodności” – to główne postulaty nowego unijnego programu. Rolnicy chcą jednak wiedzieć, jakie będą koszty Europejskiego Zielonego Ładu.

Trwają prace nad Europejskim Zielonym Ładem – nowym programem skierowanym do rolników. Najważniejsze z zawartych tam postulatów dotyczą poprawy jakości żywności oraz bardziej prośrodowiskowej polityki rolnej. Rolnicy obawiają się jednak skutków, jakie może ten program wyrządzić.

„Nie mamy rachunków kosztów. Nie wiemy, ile będziemy musieli zainwestować i jakie potencjalne zyski będziemy z tego mieć. Obawiamy się, że proponowane zmiany są tak daleko idące, że mogą zachwiać konkurencją i sprawić, że rolnictwo w Unii Europejskiej będzie nieopłacalne” – powiedział Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.

Istnieją także obawy, że nowy program spowoduje ograniczenie żywności w Europie oraz spadek dochodów. Rolnicy już zaapelowali do Komisji Europejskiej o przedstawienie analiz oraz skutków, jakie mogłyby się wydarzyć po wprowadzeniu Zielonego Ładu.

Na łamach „Naszego Dziennika” były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przyznał, że nowy program może uzależnić Europę od dostaw żywności z innych części świata.

TV Trwam News

drukuj