Jacek Kurski prezesem TVP?

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wchodzi w życie. Skraca ona kadencje obecnych władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Dziś stanowisko prezesa TVP ma objąć Jacek Kurski. W czwartek nowelizację podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

Decyzja głowy państwa podyktowana była troską, by w przyszłości media publiczno-narodowe były obiektywne, wiarygodne i rzetelne – tłumaczyła wczorajszą decyzję prezydenta o podpisaniu ustawy szefowa jego kancelarii Małgorzata Sadurska.

Obserwujemy, że bardzo często własna, subiektywna opinia dziennikarza zastępuje obiektywną informację, która powinna docierać do telewidza lub radiosłuchacza – mówiła prezydencka minister.

Nowe przepisy obowiązują od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw, co także miało miejsce wczoraj. Obecne zarządy TVP i Polskiego Radia automatycznie straciły władzę, a dziś – jak donosi portal 300polityka – odbędzie się powołanie Jacka Kurskiego na prezesa Telewizji Polskiej.

Obecne zmiany w mediach publicznych są pierwszym etapem ich przekształcania. Kolejnym będzie tzw. duża ustawa medialna, która zmieni je w media narodowe.

Publicysta Michał Karnowski ocenia, że może być tylko lepiej – bo dziś mamy do czynienia z podeptaniem standardów w mediach.

Zamiast opowiedzieć Polakom, co się wydarzyło, kto co powiedział, co zrobił, jak się ta paleta poglądów układa, to dziennikarze uzurpują sobie prawa do nauczania, pouczania, pałowania jednych, oklaskiwania innych. Takie materiały, jakie ostatnio widzieliśmy przeciwko temu nowemu rządowi, to właściwie ostatnio widzieliśmy podczas stanu wojennego – komentuje red. Michał Karnowski.

Nowe media mają również respektować chrześcijański system wartości, a przyszła ustawa tworząca media narodowe daje duże nadzieje, że tak będzie – uważa Radosław Brzóska, publicysta.

Jeżeli w mediach publicznych pojawił się prawdziwy obraz naszej dumy i historii, pojawiłyby się w nowej odsłonie arcydzieła polskiej sztuki, jeżeli wreszcie pojawiłby się taki zwykły polski punkt widzenia na codzienność, to byłby to wielki sukces – a takie nadzieje z zarysów tej ustawy się wyłaniają – mówi Radosław Brzóska.

Projekt ustawy o mediach narodowych zakłada, że Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa staną się mediami narodowymi oraz zostaną przekształcone w państwowe osoby prawne zarządzane przez dyrektora. Nadzór nad nimi będzie należał do Rady Mediów Narodowych.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl