fot. PAP/Marcin Obara

J. Zieliński o rozporządzeniu dotyczącym tzw. rejestru złodziei: Najprawdopodobniej jeszcze dziś dokument zostanie podpisany

Trwają ostatnie uzgodnienia nad rozporządzeniem dotyczącym tzw. rejestru złodziei. Najprawdopodobniej jeszcze dziś dokument zostanie podpisany – poinformował nas wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Jutro wchodzi w życie nowelizacja kodeksu wykroczeń, na mocy której powstanie elektroniczny rejestr z nazwiskami. To rozwiązanie ma ułatwiać policji namierzenie np. kieszonkowca czy chuligana. Jego nazwisko trafi do bazy po sporządzeniu przez policjanta notatki z wykroczenia. Rejestr posłuży także prokuraturze i sądom.

Jest istotne, czy ktoś popełnia jednorazowe wykroczenie, czy uczynił z tego źródło utrzymania – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

– Wysokość kary może być także od tego uzależniona, nie tylko rozpoznanie. Ale to też jest bardzo ważne – rozpoznanie tych osób, które mogą stanowić zagrożenie i popełniać tego typu wykroczenia. To jest istota tego pomysłu, tej koncepcji. Policja jest przygotowana, jeżeli chodzi o system informatyczny. Trwają ostatnie sprawdzenia tego systemu, ale wszystko wskazuje na to, że system jest gotowy i będzie sprawnie funkcjonował, będzie można realizować zapis ustawy o policji. Natomiast jeżeli chodzi o akt wykonawczy, rozporządzenie, on jest na etapie uzgodnień prawniczych i wszystko wskazuje na to, że zostanie dzisiaj podpisany, więc można założyć, że będzie gotowy na czas wejścia w życie tego przepisu – oświadczył Jarosław Zieliński.

Zmiana w kodeksie umożliwi sumowanie np. drobnych kradzieży w kilku miastach. Wtedy złodziej-recydywista nie odpowie jedynie za pojedyncze wykroczenia, ale spotka go surowsza kara.

Rejestr ma prowadzić komendant główny policji. Na jego utworzenie przewidziano 15 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl