By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52486592

J. Wilk: Nie powinniśmy współpracować z miastem, które gloryfikuje pseudobohaterów i morderców

Mieszkańcy Elbląga domagają się zmiany nazwy ronda Tarnopol w związku z gloryfikacją przez ukraińskie władze tego miasta zbrodniarzy z UPA. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Do Urzędu Miejskiego w Elblągu złożono petycję, podpisaną przez blisko 200 osób. Wśród nich są ocaleni z ludobójstwa na Wołyniu. Postulują oni zmianę ronda Tarnopol na Ofiar Wołynia.

Autorzy petycji uzasadniają, że jest to niepowtarzalna okazja, by w końcu w mieście godnie upamiętnić setki tysięcy Polaków bestialsko zamordowanych na Wołyniu i w Małopolsce. Tym bardziej że w ubiegłym miesiącu Rada Miejska ukraińskiego miasta Tarnopol nadała miejscowemu stadionowi imię Romana Szuchewycza, odpowiedzialnego za ludobójstwo wołyńskie.

Nie ma zgody na honorowanie morderców polskiej ludności – podkreślił Jerzy Wilk, poseł PiS, b. prezydent Elbląga, wskazując w tym kontekście, że petycja mieszkańców jest słuszna.

– Jak najbardziej jestem za tym, żeby dokonać tej zmiany. Nie możemy sobie pozwolić na to, by znaczące budowle nosiły nazwę morderców. Są osoby, które jeszcze żyją i które przeszły tę gehennę na Wołyniu. To właśnie one są tym motorem działań, że nie powinniśmy współpracować z miastem, które gloryfikuje pseudobohaterów i morderców – powiedział polityk.

Petycję mieszkańców Elbląga poparli działacze Ruchu Narodowego, którzy zaapelowali do władz miasta o zerwanie współpracy z Tarnopolem.

Wniosek mieszkańców ws. ronda powinien teraz trafić do Komisji ds. Nazewnictwa. Sprawą zajmą się radni najprawdopodobniej pod koniec kwietnia.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl