J. Sellin: Współpraca MKiDN z Muzeum POLIN jest dobra, merytoryczna

Współpraca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest dobra, merytoryczna – ocenił wiceminister kultury Jarosław Sellin. Generalnie Muzeum POLIN spełnia zadanie, o którym marzyliśmy, kiedy czuliśmy, że brakuje nam placówki, która by opowiadała o życiu – dodał.

Jarosław Sellin, pytany w środę w Warszawie przez dziennikarzy, jak układa się współpraca MKiDN z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odpowiedział: „Dotacja podmiotowa na Muzeum POLIN ze strony ministerstwa w wysokości 8,9 mln zł rocznie, stabilna, umożliwiająca funkcjonowanie tego muzeum, również liczne dotacje celowe na różne zadania, które muzeum planuje w każdym konkretnym roku, także to jest współpraca dobra, merytoryczna po prostu”.

Na pytanie, czy MKiDN chce zmienić koncepcję tego muzeum, powiedział, że „generalnie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN spełnia zadanie, o którym marzyliśmy jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, kiedy czuliśmy, że brakuje nam takiej placówki, która by opowiadała o życiu”.

„Bo Żydzi ze świata przyjeżdżający do Polski, odwiedzający Polskę przede wszystkim poznawali miejsca tragiczne, przede wszystkim obozy zagłady i kojarzyli Polskę z jednym wielkim cmentarzem, z tragicznym cmentarzem poholokaustowym. Chcieliśmy opowiedzieć – i to muzeum to zadanie spełnia – o prawie tysiącletnim życiu. Z blaskami i cieniami, ale na tle innych krajów Europy, jednak dobrym życiu” – podkreślił wiceminister kultury.

Jak mówił, „Polska była najważniejszą ojczyzną, można powiedzieć duchową też dla Żydów, po Egipcie, po Palestynie, po Mezopotamii, po Hiszpanii, przez 500 lat”.

Wiceminister pytany był także o wypowiedź na Twitterze z końca lutego wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Glińskiego, który napisał, że w Radzie Muzeum POLIN są reprezentanci MKiDN, miasta stołecznego Warszawy i Stowarzyszenia ŻIH.

„MKiDN nie ma wpływu na to, kogo miasto i stowarzyszenie wskazują do Rady. Aby zmienić tę instytucję, musimy wygrać wybory samorządowe” – napisał wicepremier Gliński.

„Pan minister po prostu opisał fakty, ta instytucja ma trzech organizatorów, jest ministerstwo kultury, miasto stołeczne Warszawa i Stowarzyszenie ŻIH. Te trzy instytucje decydują o tym, w jaki sposób ta instytucja funkcjonuje. Umożliwiają jej funkcjonowanie, bo oczywiście najwięcej w tej sprawie do powiedzenia ma dyrekcja tej instytucji, czy Rada Programowa tej instytucji” – powiedział wicepremier Jarosław Sellin.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl