J. Mosiński: Przewodniczący „Solidarności” ocenił spotkanie z politykami PiS jako owocne

Nie milkną echa wczorajszego spotkania prezesa PiS z delegacją NSZZ „Solidarność”. Efektem rozmów ma być między innymi powołanie zespołu rządowo-związkowego.

W spotkaniu oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera „Solidarności” Piotra Dudy wzięli udział szef MSWiA Joachim Brudziński, minister edukacji Anna Zalewska oraz szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Celem rozmów było wypracowanie formy dialogu na temat kwestii budzących wątpliwości strony społecznej. Jak poinformowała rzecznik PiS Beata Mazurek,  uzyskano porozumienie w kilku ważnych kwestiach.

Poseł Jan Mosiński wskazuje, że wspólne prace rządu i „Solidarności” mają dotyczyć między innymi kwestii emerytur.

– Rozmawiałem z przewodniczącym „Solidarności”. Mówił, że spotkanie faktycznie było owocne dla obu stron, było sporo zrozumienia co do problemów. Powołano dwa zespoły. Jeden – pod przewodnictwem pana premiera – ma zająć się kwestiami zmian w systemie emerytalnym i kwotą wolną od podatku. Drugi zespół, któremu będzie przewodniczył minister Grzegorz Tobiszowski, ma za zadanie zająć się emisją CO2 i ewentualnego wpływu regulacji na sytuację polskich przedsiębiorstw, firm, kopalni – podkreśla Jan Mosiński.

Jednocześnie parlamentarzysta zaznacza, że kwestią sporną nie jest, wbrew doniesieniom części mediów, ustawa o zakazie handlu w niedziele. Według przepisów już od przyszłego roku taki zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele w miesiącu. Obecnie zakupy możemy zrobić w ostatnią niedzielę miesiąca.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj