J. M. Jackowski: Trzeba ustawowo uregulować jawność wynagrodzeń w NBP

Parlamentarzyści komentują sytuację związaną z ujawnieniem wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada możliwe szybkie przygotowanie konkretnych rozwiązań w tym zakresie.

Politycy różnych opcji są zgodni co do tego, że zarobki osób zatrudnionych w NBP na stanowiskach dyrektorskich powinny być jawne. Obecnie podanie konkretnych kwot jest niezgodne z prawem. Projekt ustawy pozwalającej na ujawnienie zarobków przedstawiła już Platforma.

Własne rozwiązania legislacyjne zapowiada także partia rządząca. Konkretne pomysły mamy poznać już wkrótce.

– Do tej ustawy w trybie przypuszczającym odnosiła się pani marszałek Beata Mazurek. Po prostu poczekajmy na rozwój wydarzeń. Moim zdaniem wniosek jest tylko jeden, że w tej chwili chyba można powiedzieć, że jest forma konsensusu, co do tego, że trzeba w sposób ustawowy tę kwestię uregulować. Natomiast jest za wcześnie, by mówić o tym, w jaki sposób zostanie to przeprowadzone – mówi senator PiS Jan Maria Jackowski.

O jawność zarobków w NBP apeluje także klub Kukiz’15. Posłowie ugrupowania Pawła Kukiza wskazują, że „jawność zarobków wysokich urzędników to podstawa w demokratycznym państwie prawa”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj