fot. TV Trwam

J. Kopcińska ws. noweli ustawy o IPN: Chcemy eliminować nieprawdziwe oskarżenia wobec Polski

Chcemy eliminować z przestrzeni publicznej, z przestrzeni medialnej nieprawdziwe oskarżenia pojawiające się pod adresem Polski i narodu polskiego – powiedziała w środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta noweli ustawy o IPN.

„Jeszcze raz pragnę wyjaśnić, że nie ma w tej ustawie ograniczenia wolności słowa, można prowadzić badania naukowe, można rozmawiać o prawdzie, można rozmawiać o pojedynczych przypadkach” – mówiła dziennikarzom w Sejmie Joanna Kopcińska.

Dodała, że „źli ludzie zdarzali się niestety zawsze i w każdych okolicznościach, w związku z czym nie bronimy tego, aby dochodzić prawdy – w żaden sposób nie ograniczamy”.

„Chcemy tylko eliminować z przestrzeni publicznej, z przestrzeni medialnej nieprawdziwe oskarżenia pojawiające się pod adresem Polski i narodu polskiego” – zaznaczyła.

„Jest podpisana przez prezydenta ustawa, skierowana w trybie następczym do Trybunału. Bez rozstrzygnięcia Trybunału trudno rozmawiać o tym, co się wydarzy” – powiedziała rzeczniczka.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę ustawy o IPN; jednocześnie zdecydował, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

PAP/RIRM

drukuj