fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Kopcińska: Polska będzie próbowała „naprawiać” unijne przepisy dot. praw autorskich

Implementując przepisy przyjętej przez PE dyrektywy o prawach autorskich Polska będzie próbowała je „naprawiać” i ograniczać straty, jakie mogą one przynieść mniejszym podmiotom – powiedziała w środę rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

Parlament Europejski w Strasburgu poparł we wtorek unijną dyrektywę o prawach autorskich bez poprawek. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy część przyjętych przepisów nie będzie ograniczała wolności słowa w internecie. Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg nie poparły wypracowanego porozumienia w Radzie UE w tej sprawie.

Odnosząc się do dyrektywy w wywiadzie udzielonym TVP Info Joanna Kopcińska zapewniła, że Polska popiera ochronę praw autorskich, natomiast należy to – jej zdaniem – czynić tak, by nie groziło to cenzurą w internecie. Rzeczniczka rządu zapowiedziała jednocześnie, że implementując unijne przepisy Polska „będzie próbowała je w jakiś sposób, z racji tego, że nie są zbyt precyzyjne, naprawiać i przekonywać, że jednak nie należy karać tych mniejszych (podmiotów – PAP), bo ci mniejsi to również twórcy, artyści, którzy na wprowadzeniu tychże przepisów stracą”.

Joanna Kopcińska wskazała jednocześnie, że było możliwe znalezienie kompromisowego kształtu dyrektywy poprzez wprowadzenie poprawek. Zarzuciła w tym kontekście, że w tej sprawie „na wysokości zadania” nie stanęła Platforma Obywatelska.

„My cały czas, zapewniam, będziemy dokonywali wszelkich starań, żeby ograniczyć to, żeby ci mniejsi, słabsi na tym nie stracili” – oświadczyła rzecznik rządu.

Joanna Kopcińska była też pytana, czy środki na realizację zapowiedzi zawartych w „piątce PiS” zostały przez rząd zabezpieczone. W odpowiedzi rzeczniczka zadeklarowała, że wszystko było „policzone i zabezpieczone” już w momencie przedstawiania propozycji na lutowej konwencji PiS.

Stwierdziła jednocześnie, że o wiarygodności i skuteczności obozu rządzącego świadczy „rekordowo niski”, wbrew zapowiedziom m.in. ekspertów związanych z PO, deficyt budżetu państwa.

„Zapewniam, że w 2019 r. będziemy robili wszystko, żeby nowelizacja budżetu nie była niezbędna, natomiast chcemy te programy kontynuować w latach następnych i być może (…) w 2020 r. ten deficyt będzie lekko większy” – mówiła Joanna Kopcińska.

Zastrzegła zarazem, że w przeciwieństwie do czasów rządów PO, kiedy poziom deficytu przekraczał usankcjonowany prawem unijnym próg 3 proc. PKB, zagrożenia takiego „absolutnie nie będzie”.

PAP/RIRM

drukuj