J. Kaczyński: W sporze polsko-izraelskim uzyskaliśmy coś poważnego za umiarkowaną cenę

W wyniku sporu polsko-izraelskiego uzyskaliśmy coś bardzo poważnego za umiarkowaną cenę; oświadczenie polsko-izraelskie mówi po prostu prawdę o tym, jak było i to jest bardzo ważny fakt – mówił w czwartek w programie „Gość wiadomości” w TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS, pytany o polsko-izraelski spór dot. noweli ustawy o IPN ocenił, że spór ten „zakończył się bardzo poważnym polskim sukcesem”.

„Proszę spojrzeć: już nie na ostatnie miesiące, lata, tylko na ostatnie dziesięciolecia – od dziesięcioleci już trwa proces przypisywania Polsce współodpowiedzialności za Holokaust. Co przez ten czas udało się zrobić polskiej stronie? Powiem uczciwie – nic. Dopiero teraz uzyskaliśmy oświadczenie polsko-izraelskie, które mówi po prostu prawdę o tym, jak było i to jest bardzo ważny fakt” – zauważył Kaczyński.

„Uzyskaliśmy oświadczenie niemieckie, wtedy wicekanclerza (Sigmara) Gabriela, a później kanclerz (Angeli) Merkel, uzyskaliśmy oświadczenie Departamentu Stanu (USA). A przypominam, że prezydent (Barack) Obama się mylił, co do tego, czyje to były obozu śmierci” – dodał lider PiS.

Według Kaczyńskiego dla Polski efektem sporu polsko-izraelskiego jest „punktem odbicia do tego, żeby odwrócić sytuację”.

„To będzie proces trwający lata, ale ta dyfamacja Polski i obrażanie zbrodniami niepopełnionymi, popełnionymi przez innych, to był proces, który Polskę straszliwie degradował i nie tylko Polskę jako całość, ale każdego Polaka, każdego polskiego obywatela” – stwierdził prezes PiS.

„Krótko mówiąc, uzyskano coś bardzo poważnego, powiedzmy sobie za cenę umiarkowaną” – dodał Jarosław Kaczyński.

PAP/RIRM

drukuj