fot. twitter.com/MrJonnyDaniels

J. Kaczyński spotkał się z przedstawicielami środowisk żydowskich

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się w Warszawie z przedstawicielami środowisk żydowskich w Polsce – poinformowały PAP źródła partyjne. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji polsko-żydowskich, także w kontekście artykułu „Washington Post”.

„Washington Post” zamieścił na swoim portalu 10 sierpnia depeszę Associated Press zatytułowaną „Żydzi proszą przywódcę Polski o potępienie narastającego antysemityzmu”, w której poinformowano o liście przedstawicieli społeczności żydowskiej w Polsce skierowanym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W liście tym – jak zaznaczyło AP – wzywają Jarosława Kaczyńskiego, „by potępił, jak mówią, narastający antysemityzm, z powodu którego obawiają się o swoją przyszłość w tym kraju”.

W dzisiejszym spotkaniu z prezesem PiS uczestniczyli: szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman, naczelny rabin Krakowa Eliezer Gurary oraz rabin domu modlitwy Chabad-Lubawicz w Warszawie Szalom Ber Stambler oraz były doradca Donalda Trumpa, a także założyciel i prezes Fundacji From the Depths zajmującej się relacjami Polaków i Żydów Jonny Daniels.

Jonny Daniels w rozmowie z PAP poinformował, że spotkanie odbyło się na zaproszenie prezesa PiS i trwało ok 1,5 godziny.

To było nieprawdopodobnie miłe spotkanie, pełne wzajemnego zrozumienia, w trakcie którego rozmawialiśmy o historii Żydów, ale także o przyszłości Żydów w Polsce powiedział prezes Fundacji From the Depths.

Jak podkreślił, uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem „głębokiego rozumienia”: historii, zwyczajów i religii żydowskiej prezesa PiS.

Rozmawialiśmy o bardzo wielu kwestiach – od odbudowywania obecności i kultury Żydów w Polsce po poczucie bezpieczeństwa Żydów tutaj. To było doskonałe spotkanie – podsumował Jonny Daniels.

PAP/RIRM

drukuj