J. Kaczyński: Odpowiedzialność nie może być dzielona – za Holokaust odpowiadają Niemcy

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził dziś Białystok z okazji zorganizowanych tam obchodów 75. rocznicy spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi. Podczas wystąpienia podkreślił, że za Holokaust odpowiada państwo niemieckie i naród niemiecki, który popierał władzę Adolfa Hitlera.

Jarosław Kaczyński wspólnie z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, parlamentarzystami i radnymi PiS-u złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, które zginęły w pożarze Wielkiej Synagogi.

Przedstawicielom gminy wyznaniowej żydowskiej powiedział, że o tym, co się wydarzyło w Białymstoku 75 lat temu, trzeba pamiętać.

Prezes PiS-u zwrócił uwagę, że niemieckie elity – wobec działań ówczesnych władz – nie potrafiły zdobyć się na żaden realny sprzeciw. Według niego „mieliśmy tutaj do czynienia ze swojego rodzaju zbrodniczym, przerażającym opętaniem”. W tym kontekście były premier zaznaczył, że dziś należy wskazywać odpowiedzialnych za te zbrodnie.

– Musimy o tym mówić, ponieważ jest to ostrzeżenie dla całej ludzkości. To ostrzeżenie, o którym trzeba pamiętać dziś, ale także za 100, 200, 300, 500 czy 1000 lat, bo ta zbrodnia była niebywała. Musimy mówić o tym także po to, by odpowiedzialność była właściwie adresowana, aby nie była – jak to się próbuje dzisiaj czynić – dzielona – zwrócił uwagę prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Przemawiając podczas uroczystości prezes PiS-u mówił, że 27 czerwca 1941 r. wojska niemieckie, które wkroczyły do Białegostoku, dopuściły się monstrualnej zbrodni – zamordowano ok. 2,5 tys. Żydów, a ok. tysiąca spalono żywcem w synagodze.

– Był to początek Holokaustu. Holokaust, jako zaplanowana operacja nie był jeszcze wtedy ostatecznie postanowiony i rozpoczęty, ale ten akt można traktować jako pierwszy krok tej niebywałej, ludobójczej zbrodni” – zaznaczył Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, trzeba o tym pamiętać „także dlatego, żeby właściwie adresować to wszystko, co wiąże się z odpowiedzialnością, z winą – podkreślił Jarosław Kaczyński.

W niemieckich mediach pojawiają się kłamliwe sformułowania „polskie obozy zagłady”, które mają na celu przeniesienie odpowiedzialności za Holokaust z Niemców na Polaków. Polskie władze od lat walczą z tego typu polityką historyczną, jaką prowadzą Niemcy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl