J. K. Ardanowski: Moda na zdrowy styl odżywania preferuje owoce i warzywa

Dobrze udokumentowana i uzasadniona moda na zdrowy styl odżywania wręcz preferuje owoce i warzywa – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, który w środę spotkał się przedstawicielami grup producentów owoców w miejscowości Wichradz k. Warki (Mazowieckie).

Spotkanie, które odbyło się w siedzibie grupy producentów owoców ,,Twój Owoc” dotyczyło kampanii ,,Czas na polskie superowoce”. Jej celem jest promocja codziennego jedzenia polskich owoców: borówek, truskawek, malin, czarnych porzeczek, mini-kiwi, jagód kamczackich i aronii. Jest to wspólny projekt organizacji branżowych i grup producenckich.

,,Zmieniają się nawyki żywieniowe; te historyczne wynikały z tego, że nie było w Polsce dostępności przez znaczną część roku do dobrej jakości owoców” – wskazał minister rolnictwa.

Dodał, że teraz się to zmienia.

,,Możemy zapewnić dostęp do świeżych owoców przechowywanych przez dłuższy czas, a także owoców przechowywanych w niepogarszających ich jakości warunkach – przez długą część roku” – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister podkreślił, że producenci owoców i warzyw muszą sobie uświadomić, że konsument jest najważniejszym adresatem ich działań i to on decyduje, co chce od nich kupić.

,,Świat się zmienił, ale czasami żyjemy w sferze przyzwyczajeń (…), że to producent będzie decydował, do czego konsument będzie zachęcony. Producent musi odpowiadać na oczekiwania konsumenta” – zaznaczył szef Ministerstwa Rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski chwalił wspólny projekt organizacji branżowych i grup producentów owoców.

,,W tym obszarze promocja może dać niesamowite osiągnięcia w przekonaniu konsumentów, że warto jeść owoce i warzywa” – zaznaczył minister.

Według niego współpraca grup producenckich z sektora owocowego może być wzorem do naśladowania dla rolników w innych sektorach polskiej żywności.

Minister rolnictwa zaznaczył, że ważne jest ,,byśmy przywrócili, a może utrzymali dobry wizerunek grup owocowo-warzywnych”.

,,To, że przy inwestycjach w grupach owocowo-warzywnych niektórzy rzeczywiście dokonali nadużyć, które wstydem odbiły się w Europie, nie może rzutować na wszystkie grupy owocowo–warzywne” – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Według niego ,,te kilka procent podmiotów, które <<się połakomiły>> nie może rzutować na wszystkie grupy producenckie”.

,,Ci, którzy <<połakomili się>> i chcieli w sposób niezgodny z prawem i z etyką przejąć ogromne środki unijne, będąc – mówiąc wprost – złodziejami, kary jakieś poniosą” – skwitował szef resortu rolnictwa.

PAP/RIRM

drukuj