J. Jaśkowiak: projekt „Dar na Stulecie” to oddolny wyraz wdzięczności wielu Polaków za dar życia i nauczania św. Jana Pawła II

Ideą projektu „Dar na Stulecie” jest wspieranie i pomnażanie dobra w każdej postaci. Liczy się każdy człowiek i każda wspólnota. Celem jest też budowanie wśród uczestników poczucia wspólnoty i solidarności. Będzie to oddolny wyraz wdzięczności wielu Polaków za dar życia i nauczania św. Jana Pawła II – powiedział Jan Jaśkowiak, koordynator projektu.

Pomysłodawcą projektu „Dar na Stulecie”, który związany jest z 100 rocznicą urodzin Karola Wojtyły, przypadającą 18 maja 2020 r. jest o. Maciej Zięba OP.

– Główną ideą projektu jest wspieranie i pomnażanie dobra w każdej postaci. Liczy się każdy człowiek i każda wspólnota. Wolontariat, modlitwa, wydarzenia o charakterze społecznym, artystycznym, sportowym, charytatywnym czy edukacyjnym, to obszary działań, w ramach których każdy może przyłączyć się do tego projektu. Celem jest też budowanie wśród uczestników poczucia wspólnoty i solidarności – wskazał Jan Jaśkowiak.

Koordynator projektu podkreślił, że wszystkie zgłoszone inicjatywy zostaną złożone 18 maja 2020 r. jako dar na stulecie urodzin św. Jana Pawła II w jego sanktuarium w Krakowie.

– Będzie to oddolny wyraz wdzięczności wielu Polaków za dar Jego życia i nauczania – zaakcentował.

Każdy może zgłosić swoją inicjatywę i zaangażować się w „Dar na Stulecie”.

– Wystarczy wejść na stronę www.darna100.pl w zakładkę <<dołącz do projektu>>, gdzie pojawi się krótki formularz, w którym należy opisać  realizowany pomysł oraz informacje dot. miejsca realizacji projektu. (…) Zgłoszonych jest już blisko 1000 inicjatyw zarówno w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju – wyjaśnił Jan Jaśkowiak.

W ramach projektu powstała interaktywna mapa [zobacz], na której zaznaczone są wszystkie inicjatywy osób bądź podmiotów, które chcą wyrazić wdzięczność za dar życia Karola Wojtyły.

– Daje to także możliwość wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów i wzajemnego wspierania się w czynieniu dobra. W projekcie można uczestniczyć zarówno indywidualnie, jak i jako społeczność: przedszkole, klasa albo szkoła – mówił koordynator „Daru na Stulecie”.

Projekt z okazji 100 urodzin św. Jana Pawła II realizowany jest przez wszelkiego rodzaju instytucje: stowarzyszenia, fundacje oraz związki.

– Stowarzyszenie Lednica 2000, Stowarzyszenie Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Instytut Tertio Millennio. W projekcie uczestniczą także: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Forum Hospicjów Polskich, a także Rodzina Szkół im. Jana Pawła II – powiedział Jan Jaśkowiak.

***

Przykłady zgłoszonych inicjatyw:

Przemysław z Yale – Czytanie tekstów Jana Pawła II  – zobowiązuję się zorganizować grupę dyskusyjną na Uniwersytecie Yale, której celem będzie pogłębiona analiza nauczania Jana Pawła II, w szczególności encyklik „Laborem exercens” oraz „Centesimus annus”. W kraju, w którym toczą się właśnie gorące spory na temat godności i prawnej pozycji pracy, i w którym Jan Paweł II kojarzy się głównie z teologią ciała. Dyskusja taka może  przynieść wiele dobrego.

Jakub ze Szczecina – Do 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przeczytam wszystkie papieskie homilie z pielgrzymek do ojczyzny, aby przypominać sobie, jak ważna również dziś jest troska o Polskę.

Karolina Gierat/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl