PAP/Adam Guz

J. J. Kasprzyk: Weterani uczą nas, jak kochać Polskę

Weterani obecni podczas uroczystości uczą nas, jak kochać Polskę; czynią to i mają do tego największe moralne prawo – powiedział szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas obchodów 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino we Włoszech.

W piątek pod pomnikiem 3. Dywizji Strzelców Karpackich odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą zdobycia wzgórza Monte Cassino przez 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa. Wzięła w nich udział polska delegacja, w tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Jak podkreślił Jan Józef Kasprzyk w rozmowie z dziennikarzami, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych jako organizator pielgrzymki do Monte Cassino „dba o to, aby byli tutaj weterani”.

„To jest dla nich największe święto. Raz w roku mogą być tutaj razem, na grobach swoich kolegów, by oddać im hołd, ale też spotkać się, opowiedzieć to, co w ciągu tego roku się zdarzyło, ale to – co dla nas szczególnie ważne – porozmawiać z nami i nauczyć nas, jak kochać Polskę. Potrafią to czynić wspaniale, czynią to najlepiej i mają do tego największe moralne prawo, bo oni tutaj na wzgórzach, na Monte Cassino i w okolicznych miejscowościach przelewali krew, abyśmy my byli wolni. Oni są naszymi drogowskazami, nauczycielami, jak bezinteresownie służyć Polsce” – mówił szef urzędu ds. kombatantów.

„Uroczystości na Monte Cassino mają wymiar wielopokoleniowy. Pięć pokoleń Polaków stanie dzisiaj na wojennym cmentarzu na Monte Cassino, aby podziwiać bohaterów, aby oddać hołd tym, którzy polegli. Jesteśmy przekonani, że będą z nami duchy naszych przodków. Tak jak gen. Anders w rozkazie zachęcającym do rozpoczęcia bitwy pisał: +duchy tych, co polegli, patrzą na was+” – dodał Jan Józef Kasprzyk.

Zwrócił uwagę, że strona włoska „pamięta o naszych weteranach”, bo – jak mówił – „Polacy tutaj walczyli z myślą o Polsce, ale również za wolność Włoch, za wolność Europy”.

„Oni przywracali Europie ten kształt, który został podeptany przez niemieckich narodowych socjalistów, przez III Rzeszę” – przypomniał szef UdsKiOR i dodał, że w pielgrzymce uczestniczą także Brytyjczycy i Amerykanie.

PAP/RIRM

drukuj