fot. tv trwam

J. J. Kasprzyk: Są dwa państwa odpowiedzialne za wybuch II wojny światowej, to III Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki

17 września to rocznica, która do tej pory, do tej chwili, niezwykle mocno krwawi, to jest niezabliźniona rana. (…) Są dwa państwa odpowiedzialne za wybuch II wojny światowej, to III Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki –powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

17 września to rocznica agresji ZSRR na Polskę. Akt ten odbył się w cieniu radziecko-niemieckiego porozumienia zawartego w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Związek Radziecki łamiąc pakt o nieagresji najechał na walczącą od 17 dni z armią niemiecką Polskę.

– 17 września to rocznica, która do tej pory, do tej chwili, niezwykle mocno krwawi, to jest niezabliźniona rana. To jest wspomnienie sytuacji, której w 1939 r. nikt się raczej nie spodziewał. Ona była dopełnieniem tego paktu, który został zawarty 23 sierpnia 1939 r. między Narodową Socjalistyczną III Rzeszą, a Związkiem Sowieckim. Sowieci wkraczając do Polski zadali nam cios w plecy – zamordowali niepodległą Polskę – mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Pamiętajmy, że 17 września 1939 roku nie było jeszcze tak oczywiste, że Polska tę wojnę przegra. Trwała bitwa nad Bzurą. Niemcy byli wyczerpani trwającą już prawie trzy tygodnie kampanią. Mogło się okazać, że losy Polski się odwrócą, ale nie odwróciły się poprzez atak sowiecki – dodał.

Sowieci wkroczyli do Polski i wiadomo było, że Polska utraci swoją suwerenność i rozpocznie się trzeci rozbiór. Za ten akt Polska nigdy nie usłyszała słów przeprosin.

– Nikt nie poniósł w wymierzę międzynarodowym konsekwencji tego, co stało się w 1939 r. na polskich Kresach – zaakcentował Jan Józef Kasprzyk.

Historyk podkreślił, że wspominając tę rocznicę, należy pamiętać również o prawdzie, która nie jest na rękę Federacji Rosyjskiej.

– Są dwa państwa odpowiedzialne za wybuch II wojny światowej, to III Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki. Gdyby nie sojusz tych dwóch państw, być może zupełnie inaczej potoczyłyby się losy Polski, Europy i świata. Te dwa państwa – Niemcy i sowiecka Rosja – odpowiadają za wybuch II wojny światowej i z tą przeszłością muszą się oba państwa i ich sukcesorzy zmierzyć – zauważył.

W Rosji uważa się, że II wojna światowa rozpoczęła się w 1941 r. atakiem niemieckim na Rosję – a tymczasem prawda jest inna – wskazał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– To Rosja sowiecka wraz z Niemcami rozpoczęła II wojnę światową atakiem na Polskę. Niemcy 1 września, a Rosjanie 17 września. Te dwa państwa ponoszą pełną odpowiedzialność za to, co stało się nie tylko w Polsce, ale później w Europie i na świecie. Wojna nie zaczęła się w 1941 r., wojna zaczęła się w 1939 r. i dlatego Polska ma prawo żądać przynajmniej przeprosin za to, co stało się wtedy – 17 września, bo losy wojny mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej. Być może te miliony istnieć ludzkich byłoby z nami, przeżyłyby, gdyby nie ten diabelski pakt, gdyby nie ten sojusz zawarty na Kremlu, między Hitlerem a Stalinem – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Liczba ofiar terroru z 17 września 1939 roku jest kwestią sporną. Podaje się jednak, że mogła przekroczyć nawet półtora miliona.

RIRM

drukuj