fot. pixabay.com

J. Dziedziczak: W Białymstoku powstanie centrum pomocy Polakom z Białorusi

W Białymstoku powstanie rządowe centrum pomocy Polakom przybywającym z Białorusi – zapowiedział Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Nowa instytucja, jak wyjaśnił minister, ma być łącznikiem między Polską a naszymi rodakami mieszkającymi za wschodnią granicą. Ich sytuacja od kilkunastu miesięcy jest ciężka. Nasi rodacy spotykają się z licznymi represjami ze strony białoruskich władz.

W odpowiedzi na sytuację rząd chce uruchomić w Białymstoku centrum, które udzielałoby pomocy Polakom przybywającym z Białorusi.

– Chcemy, żeby Białystok był centralnym punktem udzielania pomocy Polakom, którzy zdecydują się przekroczyć granicę i przyjechać do Polski. Chcemy, żeby w Białymstoku nasi rodacy mogli otrzymać informacje, w jaki sposób zaaklimatyzować się w Polsce. Chcemy, żeby mogli otrzymać pomoc i zorientować się, jakie są warunki pobytu w Polsce i możliwości znalezienia swojego miejsca w Ojczyźnie – oznajmił Jan Dziedziczak.

Minister przypomniał również, że polski rząd podjął już kilka działań na rzecz wsparcia mieszkańców Białorusi. Jednym z nich jest przekazanie 50 mln zł na pomoc Białorusinom dotkniętym przez reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

 

RIRM

drukuj