fot. wikipedia

J. Dziedziczak o relacjach Polski z Izraelem: To oni bardziej potrzebują naszego wsparcia w wymiarze międzynarodowym, niż odwrotnie

To Izrael bardziej potrzebuje dziś Polski, niż Polska Izraela – powiedział były wiceszef polskiej dyplomacji Jan Dziedziczak. Polityk, zwrócił uwagę, że Izrael jest państwem „nielubianym” w Unii Europejskiej. Większość państw Wspólnoty w sporze bliskowschodnim wspiera Palestynę.

Były wiceszef MSZ był pytany w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam o to czy Polska powinna się domagać od Izraela reakcji na kłamliwe wypowiedzi. Podczas kampanii wyborczej w Izraelu padały m.in. słowa oskarżające Polaków o współudział w Holokauście.   

Nie damy się źle traktować. Nie ma naszej zgody na to, by mówić nieprawdę o Polsce, o narodzie polskim. […]Izrael traci sympatię jednego z nielicznych krajów, który w ogóle był otwarty na dialog w ramach Unii Europejskiej, jego strata. Podkreślam, to oni bardziej potrzebują naszego wsparcia w wymiarze międzynarodowym, niż odwrotnie – mówił Jan Dziedziczak.

Na początku tego roku minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz powiedział, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Polskie władze domagały się przeprosin.

RIRM

drukuj