Izba Zbożowo-Paszowa: Zbiory kukurydzy mogą w tym roku wynieść ok. 7 mln ton
Zbiory kukurydzy mogą wynieść około 7 mln ton wobec rekordowych 8,3 mln ton zebranych w poprzednim roku – prognozuje Izba Zbożowo-Paszowa w najnowszym newsletterze. Większość rolników czeka na wzrost cen zboża w magazynach – dodano.
Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) przekazała, że handel ziarnem na szerszym rynku pozostaje ograniczony, co wynika z utrzymującej się małej sprzedaży ziarna przez rolników, a także firm handlowych w większości regionów kraju.
Większość rolników – w opinii IZP – oczekuje wyższych cen za zmagazynowane zboża i czeka na wzrost cen ziarna.
„Wydaje się jednak, iż z uwagi na spadki cen zbóż na rynku światowym i ograniczone możliwości eksportu ziarna z kraju w związku z silną konkurencją, o zwyżki cen w najbliższym czasie będzie trudno, szczególnie w odniesieniu do ziarna paszowego” – stwierdzono.
Dodano, iż na rynku nie widać presji na duże zakupy ziarna przez przetwórców. Wielu z nich – jak podano – posiada zapasy ziarna do przerobu, realizuje wcześniej zawarte kontrakty na dostawy ziarna, dokupuje surowiec na bieżąco na rynkach lokalnych i przede wszystkim czeka na tegoroczną kukurydzę, której zbiór będzie wysoki.
„Przewidujemy, iż zbiory kukurydzy mogą wynieść około 7 mln ton wobec rekordowych 8,3 mln ton zebranych w poprzednim roku. W większości regionów, plantacje kukurydzy wyglądają dobrze, z wyjątkiem centrum i północnego-wschodu, gdzie stan plantacji jest gorszy” – przekazała IZP.
Dodano, że notowane na przełomie lipca i sierpnia br. opady deszczu utrudniały żniwa, ale poprawiły kondycję kukurydzy w kraju.
„Wydaje się, iż rolnicy powinni wystawić do sprzedaży nieco więcej ziarna w II połowie września br. wraz ze zbliżaniem się dobrze zapowiadających się zbiorów kukurydzy oraz w związku z koniecznością pozyskania środków na pokrycie zobowiązań finansowych” – stwierdzono.
Izba Zbożowo-Paszowa działa od 1997 r.; zrzesza ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami oraz surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.
PAP