fot. PAP/Rafał Guz

Prezes Izby Zbożowo-Paszowej: Polskie rolnictwo i rolnicy nie są przygotowani na taką konkurencję i zalew produktów rolno-spożywczych z Ukrainy

Polska, Rumunia, Bułgaria, Węgry oraz Słowacja chcą przedłużenia zakazu wwozu ukraińskich towarów rolnych do końca roku. Zaprezentujemy taki wniosek na forum unijnym – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus.

Unijny zakaz na towary rolne z Ukrainy wygasa 15 września. Z Brukseli nie ma sygnałów, że zostanie przedłużony. Polska i pozostałe kraje przyfrontowe będą o to zabiegać. Wypracowane zostało wspólne stanowisko. [czytaj więcej]

– Każdy z ministrów powiedział, że nie widzi innej możliwości, jeżeli chcemy wywalczyć dla naszych krajów ważne decyzje Unii Europejskiej. Będziemy współpracować i tutaj nikt się nie wyłamał – podkreślił minister Robert Telus.

Wspólne stanowisko zawiera się w trzech punktach. Pierwszy to przedłużenie zakazu wwozu ukraińskiego zboża.

– Po raz kolejny występujemy z takim wnioskiem, żeby był ten zakaz przedłużony do końca roku – zaznaczył Robert Telus.

Jeśli Komisja Europejska nie wyrazi zgody, to Polska sama wprowadzi obostrzenia. Nie zostanie jednak zatrzymany tranzyt. O jednostronnych obostrzeniach mówią też Węgrzy. Kolejnym punktem jest wprowadzenie dopłat do tranzytów. Taka dyskusja rozpoczęła się już w Unii Europejskiej – mówił o tym komisarz Janusz Wojciechowski.

– Uważamy, że to jest dobry kierunek. Jedno z narzędzi, które regulować, tworzyć narzędzia korytarza solidarnościowego – wskazał szef resortu rolnictwa.

We wspólnym wniosku znalazła się również potrzeba stworzenia elastycznej listy produktów objętych zakazem. Chodzi o to, by można było wprowadzić poprawki. W razie potrzeby móc reagować poprzez dopisywanie lub usuwanie produktów z listy. Jak wskazała prezes Izby Zbożowo-Paszowej, Monika Piątkowska, najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby porozumienie z Unią Europejską i przedłużenie zakazu co najmniej do końca roku.

– Polskie rolnictwo i rolnicy nie są przygotowani na taką konkurencję i zalew produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. To po raz kolejny pokazuje, że musimy rozwijać Polskę jako kraj eksportowy, musimy rozwijać polskie przetwórstwo i infrastrukturę, bo przecież tego zakazu nie będziemy w nieskończoność przedłużać – powiedziała Monika Piątkowska.

Stanowisko wypracowane przez pięć krajów przyfrontowych ma zostać zaprezentowane na posiedzeniu Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl