fot. PAP/EPA

Islamiści wysyłają dodatkowe siły do Kobane

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) wysyłają dodatkowych bojowników do miasta Kobane (Ajn al-Arab) na północy Syrii, o którego kontrolę walczą z lokalnymi siłami kurdyjskimi – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

„Wysyłają bojowników z prowincji Ar-Rakka i Aleppo”, czyli swoich głównych bastionów na północy Syrii – powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. – Wysyłają nawet takie osoby, które nie mają wielkiego doświadczenia bojowego” – dodał.

– Dla nich jest to strategiczna bitwa – jeśli zajmą Kobane, walka z Państwem Islamskim w Syrii będzie trwała bardzo długo. Ale jeśli im się to nie uda, będzie to poważny cios dla ich wizerunku – wyjaśnił Rahman.

Jego zdaniem od piątku, gdy islamiści zajęli siedzibę sztabu generalnego Kurdów na północy miasta, ok. kilometr od granicy z Turcją, IS nie odniosło większych sukcesów w Kobane. Dżihadyści kontrolują 40 proc. miasta, głównie część wschodnią, a także dzielnice na południu i zachodzie miasta.

Według szefa Obserwatorium bojownicy IS „atakują na wielu frontach, ale następnie ich ataki są odpierane”. Dodał, że Kurdowie, których siły są mniejsze od islamistów, zaciekle bronią swego miasta.

W sobotę 36 dżihadystów zginęło w wyniku kurdyjskich ataków, m.in. na pojazdy IS, które próbowały wjechać do Kobane. Tego dnia islamiści po raz pierwszy próbowali też dojść do granicy z Turcją, na północy Kobane, ale zostali powstrzymani przez kurdyjskich bojowników.

Międzynarodowa koalicja państw dowodzona przez USA przeprowadziła w sobotę wieczorem dziewięć ataków z powietrza na cele IS, głównie na wschodzie miasta. „Są zabici wśród dżihadystów, zniszczone też zostały pojazdy” – podało Obserwatorium, które dysponuje siecią informatorów w różnych częściach Syrii.

PAP

drukuj