fot. PAP/EPA

Iran i USA uwalniają więźniów

Zbliżenie Iranu i Stanów Zjednoczonych przybiera praktyczny wymiar. Teheran uwolnił czterech amerykańskich więźniów, w odpowiedzi Waszyngton zwolnił z więzienia siedmiu Irańczyków.

Cały świat czeka na ogłoszenie przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej raportu potwierdzającego realizację przez Iran porozumienia ws. programu nuklearnego. Tymczasem w ramach ocieplenia stosunków Teheranu z zachodem, Iran uwolnił amerykańskich więźniów. Wśród nich jest Amir Mirza Hekmati. Były żołnierz piechoty morskiej, aresztowany za rzekome szpiegowanie na rzecz CIA.

Hekmati został aresztowany w sierpniu 2011 roku. Pół roku później został skazany na karę śmierci, jednak później Sąd Najwyższy Iranu uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Następnie tajny sąd miał go skazać na 10 lat więzienia. Teraz prawdopodobnie jest w drodze do domu. Podobnie jak dziennikarz „The Washington Post” Jason Rezaian.

– Ta sprawa nie dotyczy tego, co zrobił Jason. To jest kwestia polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. On ma podwójne obywatelstwo, teraz płaci cenę podejrzliwości, niechęci i paranoi pomiędzy tymi krajami – podkreśliła Mary Rezaian, matka Jasona Rezaiana.

W rewanżu władze w Waszyngtonie wypuściły na wolność siedmiu Irańczyków.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj