fot. PAP/EPA

USA: Gubernator zatwierdził wyniki wyborów w Wisconsin, wygrał Joe Biden

Gubernator Wisconsin Tony Evers zatwierdził w poniedziałek wyniki wyborów prezydenckich w tym stanie. Joe Biden zwyciężył, z przewagą ponad 20 tys. głosów.

„Wypełniłem dziś swój obowiązek certyfikowania wyborów z 3 listopada” – przekazał Tony Evers.

Gubernator podziękował przy tym urzędnikom wyborczym w stanie za wysiłek, by „zapewnić nam bezpieczne, uczciwe i sprawne wybory”. Zgodnie z prawem Wisconsin 10 elektorów z tego stanu powinno opowiedzieć się w Kolegium Elektorów za Joe Bidenem.

Wyniki certyfikowano po zakończonym w niedzielę ponownym przeliczeniu głosów w dwóch hrabstwach w Wisconsin – Dane i Milwaukee, o co wnioskował sztab Republikanina Donalda Trumpa. W pierwszym z nich urzędujący prezydent zmniejszył swoją stratę do Joe Bidena o 45 głosów. W drugim wyborczy audyt powiększył przewagę Demokraty o 132 głosy.

Ponowne przeliczenie kart wyborczych nie zmienił tego, iż Joe Biden zwyciężył w Wisconsin z przewagą ponad 20 tys. głosów. Kampania Donalda Trumpa zapowiada, że do wtorku złoży jednak w tym stanie skargę wyborczą.

Dotychczas w kluczowych wyborczo stanach nie przynoszą one większych sukcesów obozowi Republikanina. Wyniki wyborów i wygraną Joe Bidena certyfikowano już m.in. w Michigan, Pensylwanii, Georgii i Arizonie.

Joe Biden ogłosił swoją wyborczą wygraną, ale Donald Trump nie uznał zwycięstwa rywala. Utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do nieprawidłowości, a jego obóz składa i zapowiada kolejne skargi sądowe. W żadnym ze stanów nie doprowadziły one do odwrócenia rezultatu na korzyść gospodarza Białego Domu.

W Kolegium Elektorów, które przywódcę USA wybierać będzie 14 grudnia, Joe Biden może liczyć na 306 głosów, a Donald Trump na 232. Do zaprzysiężenia 46. prezydenta USA dojdzie 20 stycznia.

PAP

drukuj