Irak: starcia na moście w Bagdadzie; trzy osoby zginęły, 25 rannych

Irackie siły bezpieczeństwa w piątek otworzyły ogień do protestujących na moście Ahrar w Bagdadzie. Użyły też gazu łzawiącego. W starciach zginęły trzy osoby, a 25 odniosło obrażenia – podaje AP, powołując się na władze Iraku.

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele służb medycznych poinformowali, że jedna osoba zginęła w wyniku postrzału, a dwie kolejne zabił gaz łzawiący. Nie jest jasne, czy zmarły w wyniku wdychania gazu, czy zostały uderzone kanistrami, co było przyczyną śmierci kilku innych protestujących w ostatnich tygodniach.

Most Ahrar, na którym trwają starcia, prowadzi do Zielonej Strefy – pilnie strzeżonej dzielnicy rządowo-dyplomatycznej, w której znajdują się m.in. parlament i ambasady.

Od tygodni protestujący próbują sforsować położone na Tygrysie mosty Ahrar, Sinak i Dżumhurija.

Od początku października w Iraku trwają niepokoje społeczne wywołane brakiem miejsc pracy oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej. Polityków i władze obwinia się o chroniczną korupcję, blokującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonano tzw. Państwo Islamskie. Tłumienie zamieszek pociągnęło za sobą dotąd co najmniej 320 ofiar śmiertelnych.

PAP

drukuj