fot. PAP/EPA

Irak: Dżihadyści wymordowali więźniów

Dzihadyści z Państwa Islamskiego (IS) dokonali w czerwcu br. masowych morderstw na więźniach po zajęciu irackiego miasta Mosul. Zabito wtedy około 600 szyitów – poinformowała organizacja Human Rights Watch, powołując się na relacje świadków zbrodni.

Do zdarzenia miało dojść niedługo po zdobyciu przez islamistów Mosulu. Sunniccy bojownicy z IS zgromadzili wtedy około 600 szickich więźniów, kazano im uklęknąć i rozstrzelano z broni automatycznej – relacjonuje HRW w oświadczeniu, które powstało po rozmowach z 15 osobami, którym udało się przeżyć masakrę.

HRW podkreśla, że szyici zostali wcześniej odseparowani od reszty więźniów, którzy byli sunnitami. Współwyznawcy zostali następnie wypuszczeni przez dżihadystów. W tej grupie miało też znaleźć się kilku chrześcijan. Nieznany jest natomiast los 50-100 osób, które islamiści oskarżyli o fałszywe podawanie się za sunnitów. Bojownicy IS mieli ich wywieźć w nieznane miejsce.

Poza tą zbrodnią w czerwcu dżihadyści z IS dokonali egzekucji około 1,7 tys. osób pochwyconych w okolicach miasta Tikrit. Większość z nich to wojskowi.

PAP/RIRM

drukuj