Irak: 7 żołnierzy zginęło w ataku na bazę wojskową w Bajdżi

Siedmiu irackich żołnierzy zginęło dziś w ataku grupy napastników, którzy próbowali wedrzeć się do bazy sił bezpieczeństwa w Bajdżi na północy Iraku – poinformował przedstawiciel irackiej armii.

Jeden z napastników zdetonował kamizelkę z materiałami wybuchowymi przy wjeździe do bazy, a pozostali czterej otworzyli ogień do stacjonujących w niej policjantów i żołnierzy – przekazał pułkownik Mohammed al-Asadi.

Siłom bezpieczeństwa udało się zabić czterech napastników. W walkach rannych zostało sześciu funkcjonariuszy policji i wojskowych – dodał.

Jak zaznaczył Asadi, na położonych w pobliżu zaatakowanej bazy obszarach górskich zajęli pozycje bojownicy Państwa Islamskiego (IS).

Proklamowany przez bojowników IS kalifat na podbitych ziemiach w Iraku i Syrii praktycznie upadł w lipcu, gdy wspierane przez USA siły irackie po dziewięciomiesięcznej kampanii ostatecznie odbiły z rąk dżihadystów Mosul – iracką „stolicę” kalifatu. Jednak niektóre regiony, w tym niewielkie miejscowości i tereny górskie, pozostają pod kontrolą IS, szczególnie w pasie granicznym – przypomina Reuters.

PAP/RIRM

drukuj