fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

IPN szuka szczątków żołnierzy z oddziału NSZ kpt. Henryka Flamego

Instytut Pamięci Narodowej szuka szczątków  żołnierzy z oddziału NSZ kpt. Henryka Flamego ps. ,,Bartek”. Eksperci prowadzą prace na dawnym lotnisku wojskowym w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie. Zespołem kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

W związku z tym, że na terenie tym znajdują się m.in. niewypały, ekspertów wspierają saperzy z 1. Pułku w Brzegu.

Jak informuje prof. Krzysztof Szwagrzyk, prace poszukiwawcze na terenie Starego Grodkowa powinny zakończyć się przed Wielkanocą.

– Prowadzimy tutaj działania z zespołem wielu specjalistów. Są z nami m.in. saperzy z 1. Brzeskiego Pułku Saperów, którzy są dla nas bezcenni, bowiem teren, na  którym pracujemy, jest nie tylko trudny do badań, ale jest także niestety naszpikowany ciągle pozostałościami po działaniach wojennych. Mamy tutaj niewybuchy, niewypały, więc ta pomoc jest dla nas tutaj niezbędna. Prace trwają od tygodnia. Będziemy pracować jeszcze nawet kilka tygodni, jeżeli będzie to potrzebne. Przewidujemy, że działania te na terenie Starego  Grodkowa powinniśmy zakończyć do świąt. Mam nadzieję, że zakończą się tym, na co wszyscy oczekujemy, czyli odnalezieniem szczątków – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Żołnierze kpt. Henryka Flamego ps. ,,Bartek” zostali zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa  w okolicach  miejscowości Grodków, Łambinowice i Barut pod Strzelcami Opolskimi.

Do dzisiaj nie udało się odnaleźć mogił, w których spoczywa co najmniej 158  ciał.

RIRM

drukuj