fot. twitter.com/ipngovpl

IPN ogłosi kolejne imiona i nazwiska ofiar zbrodni komunizmu i UPA

Instytut Pamięci Narodowej ogłosi dziś kolejne imiona i nazwiska ofiar zbrodni komunizmu i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Szczątki z dołów śmierci wydobyli specjaliści pod kierunkiem wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych z udziałem rodzin ofiar odbędzie się w południe w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Szczątki 24 osób zostały odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prace ekshumacyjne były prowadzone w różnych miejscach w Polsce i za granicą.

Ogłoszenie tych nazwisk to szczególny dzień zarówno dla pracowników IPN, jak i rodzin ofiar – podkreśla wiceprezes INP prof. Krzysztof Szwagrzyk.

– To jest szczególnie ważny dzień dla rodzin, które przez kilkadziesiąt lat były pozbawione informacji, gdzie zostali pochowani ich bliscy. Oto po bardzo wielu latach od tamtych wydarzeń Polska upomina się w bardzo konkretny sposób o swoich żołnierzy – odnajdując ich szczątki, przywracając im imiona i nazwiska. Bardzo się cieszę, że te wspaniałe życiorysy będą mogli poznać wszyscy Polacy – wskazuje.

Ostatnie wręczenie not identyfikacyjnych miało miejsce w październiku ubiegłym roku w Warszawie. IPN ujawnił wtedy 21 nazwisk ofiar totalitaryzmów.

Do tej pory dzięki pracy zespołu IPN udało się odnaleźć szczątki miedzy innymi mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W Gdańsku Krzysztof Szwagrzyk wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

RIRM

drukuj