fot. twitter.com/PoszukiwaniaIPN

IPN: Kolejne ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia tzw. Toledo w Warszawie

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli kolejne sześć szkieletów ludzkich na terenie dawnego więzienia tzw. Toledo w Warszawie. W sumie eksperci odnaleźli w tym miejscu 12 osób.

Kolejny etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie dawnego więzienia karno-śledczego Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD trwa od 3 września br.

Liczba jam grobowych, do których zrzucano więźniów, pozwala mówić, że dokonywano masowych pochówków w tym miejscu – poinformował kierujący pracami prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN oraz dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

– Szczątki zostały odnalezione tuż pod dawnym murem więziennym. Znajdują się w bardzo bliskiej odległości od szczątków odnajdywanych już w poprzednich tygodniach. Naszym zdaniem, mamy tutaj do czynienia ze szczątkami ofiar systemu komunistycznego, które po egzekucji grzebano bardzo blisko miejsca straceń. Nasze działania będą kontynuowane jeszcze przez najbliższe tygodnie. Wszystko wskazuje na to, że przed nami kolejne doły śmierci ze szczątkami ofiar komunizmu – oznajmił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Więzienie karno-śledcze nr III w Warszawie, tzw. Toledo, było przeznaczone m.in. dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych. Istniało ono w latach 1944-1956. IPN podkreśla, że wśród więźniów było uważane za najbardziej surowe.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl