fot. PAP/Tytus Żmijewski

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka ws. strajków nauczycieli

Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie zapowiadanego przez związki zawodowe strajku nauczycieli. Chce być mediatorem, a obie strony sporu zaprasza do siebie na czwartek.

Nauczyciele walczą o podwyżki. W tym tygodniu planowane jest kolejne spotkanie resortu edukacji ze związkowcami. Ale Sławomir Broniarz z ZNP już wcześniej zapowiedział strajk.

– Eskalujący konflikt pomiędzy dorosłymi de facto nauczycielami, oświatą, związkowcami a ministerstwem najbardziej uderz w dobro dzieci – mówi Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Stąd interwencja Rzecznika Praw Dziecka.

– Jeżeli przyjmiemy ten tok rozumowania, że strajk spowoduje wstrzymanie matur, egzaminów gimnazjalnych i w ogóle kształcenia dzieci, to de facto te dzieci tracą – dodaje Mikołaj Pawlak.

RPD rozmawiał już w minister edukacji Anną Zalewską oraz prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem. Proponuje mediację i zaprasza do siedziby Rzecznika Praw Dziecka.

– Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich na neutralny grunt, na czwartek do Rzecznika Praw Dziecka – podkreśla Mikołaj Pawlak.

Jak tłumaczy, to obowiązkiem dorosłych jest dobro dziecka, jego wykształcenie i wychowanie. Walka o wyższe pensje odbywa się dziś na dwóch frontach. Pierwszy to zwolnienia lekarskie, drugi to właśnie zapowiedź strajku. I żadna z tych dwóch opcji nie służy dzieciom.

TV Trwam News/RIRM

drukuj